Zpravodajství Ostrava

Sportu zdar. Studenti natočili dokument o vlivu peněz na sport

Velikost textu:

Opava - Dva studenti oboru Audiovizuální tvorba, který před třemi lety otevřela Slezská univerzita v Opavě, natočili absolventský film s názvem Sportu zdar. Dvacetiminutový dokument se zabývá velmi aktuální otázkou, jak ovlivňuje současná konzumní společnost profesionální sport a jeho hodnoty. Autorům se podařilo zachytit i nezvykle otevřené názory lidí, kteří se pohybují v prostředí vrcholového sportu.

Studenti točí film
Studenti točí film

Vedle sportovců vyzpovídali také známého sportovního komentátora České televize Roberta Zárubu. „Když si přečetl námět, rozhodl se nám věnovat čas. Poskytl nám téměř hodinový rozhovor,“ řekl jeden z autorů Jiří Vávra.

Studenti se snažili ukázat, jak se změnil a mění vztah ke sportu, především v souvislosti s penězi. „Lidé se dříve věnovali sportu proto, že je to bavilo. Kdo byl dobrý, k tomu různé bonusy pak přišly samy. Dnes je sport v řadě případů cíleným zdrojem obživy. Motivace je prostě odlišná,“ uvedl Vávra.

Vedle Záruby jsou respondenty filmu úspěšní sportovci, například mladý atlet a olympionik z Opavy Jan Kudlička, několikanásobná medailistka mistrovství světa v thaiboxu Pavla Stankeová, vicemistr světa v orientačním běhu Michal Smola, zlínský hokejista Dalibor Řezníček či olomoucký fotbalista Jan Navrátil. „Aktivní sportovce doplňuje také sociolog Jiří Siostrzonek,“ dodal Vávra.

Studenti točí film
Studenti točí film

Mluvčí Slezské univerzity v Opavě Martin Kůs shrnul, že studentská sonda přinesla očekávané potvrzení, že peníze ovlivňují sport a jeho aktéry. Upozornila přitom na to, že to je stav všeobecně známý, o kterém se však veřejně nemluví.

Dokument bude mít premiéru na MiniFestivalu studentských filmů Slezské univerzity, který pořádají posluchači Audiovizuální tvorby 14. května v kinosále v Hradecké ulice v Opavě.

Cílem bakalářského oboru Audiovizuální tvorba, který funguje na Přírodovědecko-filozofické fakultě, je poskytnout studentům ucelené teoretické i praktické vzdělání ve všech žánrech audiovizuální tvorby, motivovat je i k vlastní tvorbě. Letos školu opustí první absolventi bakalářského oboru. Současně se připravuje navazující, magisterské studium.

Zdroj: ČTO

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.