Zpravodajství Ostrava

O městské galerii už Ostrava rozhodla, umělci nepřestávají kritizovat její formu

Velikost textu:

Ostrava - Nově vznikající Městská galerie Ostrava rozděluje uměleckou veřejnost. Jedna skupina projekt radnice vítá, druhá mluví o nesystémovém a nestandardním kroku ostravského magistrátu, který může kultuře ve městě spíše ublížit. Zástupci obou stran se potkali na veřejné debatě.

Foto z akce
Foto z akce
Otevřít galerii
 • Foto z akce zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Karolina - Trojhalí autor: Adam Rek, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Aula Gong autor: Ožana Jaroslav, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Dolní oblast Vítkovice zdroj: www.ostrava.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

O budoucnosti nové galerie přišlo do Divadla loutek Ostrava debatovat se zástupci města přibližně padesát lidí, mezi nimi výtvarníci, historici, architekti, malíři, kteří mnoho let o zřízení galerie usilovali. Teď jim vadí netransparentnost a vysoká cena. Město podle nich zřizuje galerii za několikanásobek toho, co jim nabízeli sami v rámci projektu občanského sdružení Kunsthalle.

Primátor Petr Kajnar naznačuje, že obavy nechápe. "Forma té galerie podle mne není podstatná. Podstatné je, jaké bude mít výsledky," prohlásil Kajnar.

přehrát video
Reportáž Pavlíny Daňkové

Město se rozhodlo, že nová galerie bude součástí již existující Dolní oblasti Vítkovic. Využívat bude i prostory doposud neopraveného objektu Trojhalí. Radnice si v Městské galerii Ostrava ponechá pouze čtvrtinový podíl, zbytek si rozdělí kraj a regionální podnikatelé. Město tak nebude moci například samo odvolat ředitele. "Je to úplný opak toho, jak obvykle městské galerie fungují," uvedla majitelka Antikvariátu a klubu Fiducia Ilona Rozehnalová.

První výstava má být v nové galerii už v září. Jasno ale zatím není, kdo o ní vůbec rozhodne. Výstavní program bude mít na starosti odborná rada, kterou chce město teprve zřídit. I přes připomínky umělců město své rozhodnutí měnit nechce. Detailně s ním seznámí své zastupitele v červnu.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.