Zpravodajství Ostrava

Koncert v řetízkové šatně

Důl Michal dává prostor i mentálně handicapovaným lidem

Velikost textu:

Ostrava - Netradiční hudební show zažili diváci v areálu dolu Michal v Ostravě. Svůj talent a radost ze hry jim ukázala skupina Rytmy, kterou tvoří lidé se zdravotním postižením. Klienti centra Čtyřlístek a domova Barevný svět vystoupili v autentických prostorách bývalých řetízkových šaten.

Foto z vystoupení
Foto z vystoupení
Otevřít galerii
 • Foto z vystoupení zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Foto z vystoupení zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Foto z vystoupení zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Foto z vystoupení zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Fyzicky i mentálně handicapovaní hudebníci se dali dohromady před sedmi lety při muzikoterapii. Jejich tahounem je Libuše Gojdová. S klienty trénuje dvě hodiny denně.

„Šla jsem do toho zcela spontánně. Vůbec jsem si nedělala iluze o výsledku,“ tvrdí vychovatelka a zakladatelka skupiny Rytmy Libuše Gojdová.

Na bubny a jiné nástroje hrají muzikanti s obrovským nadšením a veřejné koncerty jim zvyšují sebevědomí. Neumí číst, psát a neznají noty. Jednu píseň se proto učí i jeden rok.

„Zabýváme se lidovými písněmi i písničkami populárnímu. Snažím se klienty všelijak motivovat, aby si zafixovali, jak jdou slova po sobě,“ vysvětluje Gojdová.

Mluvčí centra Čtyřlístek Bohdana Rywiková dodává, že když členové skupiny cítí z publika, že se jim koncert líbí, je to pro ně velmi povzbudivé.

Ještě v roce 1995 se na Dole Michal převlékali horníci. Dnes se v Národní kulturní památce odehrává čím dál více kulturní akcí. K vidění jsou tu až do konce července i obrazy handicapovaných klientů.

Ten hlavní koncert čeká na hudebníky a další členy Čtyřlístku 22. října, kdy se představí přímo v Divadle Antonína Dvořáka.

přehrát video
Reportáž Lucie Křížkové

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Člověk akademický zblízka
    Člověk akademický zblízka vydáno 7. 6. 2019 08:16 Vášnivý milovník džezu, přítel Allena Ginsberga a především univerzitní pan profesor, na jehož přednášky se tradičně stávaly fronty. To je Josef Jařab. Osobitý portrét jedné z ...
   • Premiérová Infiltrace odkrývá nové šmejdí triky
    Premiérová Infiltrace odkrývá nové šmejdí triky aktualizováno 6. 6. 2019 08:57 Šmejdi. Byli tu a jsou tu zas. A jak ukazuje nový díl investigativního pořadu Infiltrace, jsou ještě mazanější. Se skrytou kamerou mezi ně pronikl dokumentární tým režisérky Šárky ...
   • Sarkofág bude exkluzivně k vidění. Po deset dní
    Sarkofág bude exkluzivně k vidění. Po deset dní vydáno 5. 6. 2019 11:04 Ukrytý před světem čeká, až přijde jeho chvíle. Do té doby lze mimořádné umělecké dílo pro výjimečného adresáta vidět jen zprostředkovaně – ve sběrném dokumentu Pavla ...
   • Usměvaví lidé, bezpečno a jedna pozoruhodnost vedle druhé
    Usměvaví lidé, bezpečno a jedna pozoruhodnost vedle druhé aktualizováno 5. 6. 2019 07:48 Tučňáci? Ano! Česká architektura? Ano! Surfující Agatha Christie? Svého času – ano! To všechno a ještě mnohem víc lze najít na jihu Afriky, kterou čerstvě zmapoval osvědčený tým ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.