Zpravodajství Ostrava

Portugalští umělci tvořili v Ostravě

Velikost textu:

Ostrava - Umělci z Portugalska tvořili svá díla v centru Ostravy. Malíř Pedro Cunha a fotografka Maria Sophia Xavier tady během svého residenčního pobytu vytvářeli obrazy, plastiky, fotografie i videozáznamy. A to nejen v ostravské Industrial Gallery, ale i ve vítkovické slévárně.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Vypadá to jako grafitti, ale grafitti to není. Pedro Cunha zanechal na zdi vítkovické slévárny výraznou stopu současného evropského umění. „Chceme ukázat svět, jak ho vidíme, jak ho vnímáme. Nic konkrétního, ani nic kritického. Hlavně, aby to vyzařovalo dobrou atmosféru,“ říká umělec. Inspirace – industriální prostředí. Tvrdá práce v šedé továrně versus barevné přírodní motivy. Velkoformátová venkovní malba má hlavně dodávat energii. „Když jsme přijeli do Ostravy, tak naše první kroky vedly hned do továrny. Viděli jsme všechny ty dělníky, čerpali jsme tam atmosféru. No a to všechno se pak promítlo do naší práce,“ uvedl Pedro Cunha.

přehrát video
Reportáž Alexandry Přečkové

Fotografka Maria Sophia Xavier na rozdíl od svého kolegy ukazuje realitu samotnou. Hledáčkem objektivu zachycovala surovost továrenského prostředí. Své video chce promítat právě na slévárenskou zeď. „Chtěla jsem ukázat ten kontrast,“ tvrdí. Portugalští umělci v Ostravě strávili tři týdny. Během nich tady vytvořili na 60 děl. Kromě maleb i několik kovových plastik. „Galerie se stala otevřeným studiem, zázemím, kde tito umělci tvořili. Veřejnost mohla do toho ateliéru kdykoliv přijít a sledovat je,“ prozradila kurátorka výstavy Hana Mikulenková. Výstava jejich děl začne v ostravské Industrial Gallery už zítra. Kousek portugalsko-ostravského umění si bude tak moct odnést každý.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.