Zpravodajství Ostrava

Návštěvníci uvidí i model plesnivého rohlíku

Slezské zemské muzeum v Opavě dokončuje rekonstrukci

Velikost textu:

Opava - Zatímco Národní muzeum v Praze otevře po celkové rekonstrukci až za tři roky a Moravské muzeum v Brně zásadní proměna teprve čeká, Slezské zemské muzeum v Opavě s generální přestavbou právě finišuje. Vzniklo už v roce 1814, a je tak vůbec nejstarším muzeem v České republice. Dnes se na jeho střechu vrátila opravená socha Génia.

Génius, socha v antickém stylu
Génius, socha v antickém stylu
Otevřít galerii
 • Génius, socha v antickém stylu zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Slezské zemské muzeum v Opavě zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Slezské zemské muzeum v Opavě zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Slezské zemské muzeum v Opavě zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Génius se vznesl k nebesům – zní to jako verš z obrozenecké básně, ale je to přesný popis toho, co se stalo v Opavě. Socha v antickém stylu je záhadná. Vypadá jako žena, ale je to génius, tedy muž.

"Nešlo o to, jestli jde o muže nebo ženu. Měl to být génius a měl být hlavně krásný," vysvětluje historik Slezského zemského muzea Jiří Šíl.

přehrát video
Reportáž Marty Pilařové

Expozice Slezsko, kterou vedení muzea chystá uvnitř, bude jedinečné častým obměňováním exponátů a také bezpečnostními opatřeními, aby vzácné předměty co nejméně trpěly.

Dveře Slezského zemského muzea zůstanou zavřené až do 19. května. Do té doby mají kurátoři čas na poslední úpravy. 

Například v přírodovědné dílně zbývá dobarvit praseti štětiny, jelen s medvědem čekají na převoz.


"Jedná se o guinessového medvíka, který byl z paterčet. Šlo o první známý porod medvědích paterčat na světě," říká restaurátor Pavel Petr.

Jedno z dalších chystaných překvapení bude model plesnivého rohlíku. "Bude tam velká zvětšená část plísně, jakou lidi doma na rohlíku běžně mívají, ale nedovedou si představit, jak to vlastně vypadá," říká geoložka Lenka Jarošová.

Slezské zemské muzeum otevře nově opravenou historickou budovu za dva týdny. Dvousté výročí své existence oslaví v novém.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Ostrava Kamera OKO - na programu i Česká televize
    Ostrava Kamera OKO - na programu i Česká televize vydáno 25. 9. 2017 15:18 Významné osobnosti kameramanské tvorby a jejich tvorbu představuje Ostrava Kamera OKO. Devátý ročník mezinárodního filmového festivalu nabízí kromě projekcí celovečerních hraných a ...
   • Vlastislav Hofman a česká kubistická avantgarda
    Video
    Vlastislav Hofman a česká kubistická avantgarda aktualizováno 25. 9. 2017 12:11 Malby, grafiky i kousky užitého umění jako kubistická hřbitovní lampička nebo prvorepublikový kalamář. Více než tři stovky exponátů českého moderního umění představí výstava ...
   • Hřebejkova Učitelka dobývá svět
    Video
    Hřebejkova Učitelka dobývá svět vydáno 22. 9. 2017 10:36 Snímek režiséra Jana Hřebejka a scénáristy Petra Jarchovského, který vznikl v koprodukci s Tvůrčí producentskou skupinou Kateřiny Ondřejkové, začátkem září úspěšně vstoupil do ...
   • Kvarteto Miroslava Krobota míří na světové festivaly
    Video
    Kvarteto Miroslava Krobota míří na světové festivaly vydáno 19. 9. 2017 11:05 Ještě před českou premiérou se nový film Miroslava Krobota Kvarteto představí divákům v USA a Španělsku. Světovou premiéru si odbude na konci října v rámci nejstarší přehlídky na ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.