Zpravodajství Ostrava

Galerii provozuje šest malířů

Jáma 10 prezentuje nejnovější tvorbu malířky Kataríny Szanyi

Velikost textu:

Galerie Jáma 10, kterou vede skupina šesti výtvarných umělců z Ostravy, vystavuje nejnovější tvorbu ostravské malířky Kataríny Szanyi. Výstava se jmenuje Hluboko nad. Jáma 10 zahájila výstavní činnost nedávno a sídli naproti těžní věži Jindřich v Nádražní ulici. Sanyi je druhou autorkou, kterou uvádí.

Fotografie z výstavy
Fotografie z výstavy
Otevřít galerii
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Malířka původem z Košic, jejíž obrazy jsou například ve sbírkách Národní galerie Praha nebo v ostravském Domě umění, zvolila tentokrát expresivní způsob malby. Kombinuje ho s křehkými figurálními šablonami.

"Používám takovou říženou náhodu. Rozlívám barvu na plátno a vytvářím si abstraktní podklady, do kterých pak umísťuji různé figurální kompozice," vysvětluje Szanyi.

přehrát video
Reportáž Petry Sasínové

Na devadesáti procentech vystavených obrazů jsou dětské figury. Modelkou byla malířce její dcera.

"Nejde mi o to prezentovat její podobu, dítě není na první pohled někdy ani rozeznatelné. Na obrazech zvláštně levituje, bdí nebo spí, divák se vnořuje do toho prostoru, který je chvílemi jako vodopád, hvězdná obloha, okvětí," dodává malířka.

Jáma 10 navazuje na tradici stejnojmenné galerie založené v roce 1998. Provozuje ji občanské sdružení s názvem Jámamichal složené ze šesti malířů ve věku 25 až 50 let. Předtím organizovali výstavy mimo jiné v dole Michal.

"Je to trochu nepřehledná situace, ale i Ostrava má tradici v nepřehledném množství různých jam čili dolů. I my jsme zůstali věrni tomu názvosloví, abychom udrželi genius loci a převedli ho na výtvarné umění, které by mělo taky mít takovou šťávu," říká performer, malíř a učitel Jiří Surůvka, který patří k členům sdružení provozující Jámu 10.

Sdružení má ambici vytvořit jakousi spolkovou galerii, která bude prezentovat talentované umělce různého věku i kariéry. A plánuje představit i zajímavé zahraniční autory.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Malované kláštery
    Malované kláštery vydáno 22. 6. 2017 13:59 Prameny uvádějí, že mezi Rumuny nalezneme více věřících než třeba mezi Poláky. A právě Bukovina, kde se nacházejí malované monastýry, je oblastí se silným náboženským ...
   • Nezkrotitelný Kotík
    Nezkrotitelný Kotík vydáno 19. 6. 2017 13:44 Na počest dirigenta, skladatele a flétnisty Petra Kotíka, který letos oslavil pětasedmdesáté narozeniny, uspořádá jeden z nejslavnějších hudebních klubů zaměřených na současnou ...
   • Dobré ráno z golfového hřiště
    Dobré ráno z golfového hřiště vydáno 8. 6. 2017 16:20 Slunce, pečlivě zastřižený golfový trávník, hole i profesionální trenér. Čtvrteční Dobré ráno vyměnilo televizní studio za golfový areál v Ostravě Lhotkách. Divákům nabídlo ...
   • Náš venkov tentokrát o umění
    Náš venkov tentokrát o umění aktualizováno 7. 6. 2017 08:14 Původně ulice jako každá jiná. Po příchodu rodiny Lipinových ulice výjimečná. Díky velkoformátovým fotografiím jí dnes už místní neřeknou jinak než Galerijní. Jak změnilo ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.