Zpravodajství Brno

TyfloCentrum: Jeden den ve světě nevidomých

Velikost textu:

Brno - Mezinárodní den nevidomých dnes otevírá dveře brněnského TyfloCentra, které se věnuje péči o nevidomé a slabozraké. Organizátoři slibují odhalit, co vše je možné dělat ve světě potmě. Návštěvníci si tak vyzkouší nejen chůzi s bílou holí, ale budou poslepu také vařit nebo cvičit.

Braillovo písmo
Braillovo písmo

TyfloCentrum, které lidem se zrakovým postižením pomáhá už třináct let, ukáže zájemcům, jak se žije ve světě tmy. Návštěvníci dne otevřených dveří si tak na vlastní kůži vyzkouší temnou komoru, kde se na svůj zrak nemohou spoléhat. Místnost, která má hostům zesílit ostatní smysly, je plná různých zvuků, předmětů i vůní. Hádanku, co je který předmět, vyřeší jen někteří.

Zájemci o jednodenní exkurzi do světa nevidomých si vyzkouší cestu s bílou holí a dozví se také o nástrahách, které ve městě číhají na zrakově postižené. S klapkami na očích budou lidé také vařit, připraví si malou svačinu, nebo si zacvičí. Pracovníci TyfloCentra jim také vysvětlí, jak funguje tzv. Pichtův psací stroj, který píše v Braillově písmu. V kurzu práce s počítačem se zase dozvědí o speciálním softwaru, jenž nevidomým pomáhá najít uplatnění na trhu práce, nebo jim jen ulehčuje každodenní práci s počítačem. V brněnském TyfloCentru se představí také chráněná dílna HapAteliér.

Dny otevřených dvěří

Obecně prospěšná společnost TyfloCentrum otvírá své brány na adrese Chaloupkova 3, Brno – Královo Pole (zastávka tramvají č. 1 a 6 – Husitská). Zájemci mohou nahlédnout do světa nevidomých ve čtvrtek 14. listopadu od 14. do 19. hodin.

Cílem obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum je pomáhat nevidomým, aby se stali co nejvíce nezávislými na svém okolí. Brněnská centrála pořádá také různé kulturní a společenské akce pro slabozraké a další osoby ze zrakovým postižením.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Přijďte na projekci nového cestopisu
    Přijďte na projekci nového cestopisu vydáno 16. 4. 2019 09:58 Už 25. dubna 2019 bude mít na ČT2 premiéru nový 10dílný cyklus Krajinou vína. V brněnském studiu České televize ho natočil režisér Jan Těšitel. Všechny zájemce zveme na ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt
    Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt vydáno 22. 3. 2019 09:29 Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskutečnil v březnu 2019 v Praze, ocenil koprodukční snímek České televize Dobrá smrt režiséra Tomáše Kroupy.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.