Zpravodajství Brno

Den mužského zdraví: Na rakovinu prostaty ročně zemře 1500 mužů

Velikost textu:

Brno - Rakovina prostaty je druhým nejčastějším nádorem u mužů. Tento smutný fakt připomenul Den mužského zdraví. Jsou to právě pánové, kteří se často stydí mluvit o svých zdravotních problémech, a tak zatímco rakovina prsu nebo vaječníků je běžným společenským tématem, o prostatě se nemluví.

Prevence hraje v případě urologických nemocí důležitou roli
Prevence hraje v případě urologických nemocí důležitou roli

"Já jsem šel na vyšetření, až byly potíže. Měl jsem to štěstí oproti jiným, že jsem šel ještě relativně včas," přiznal se Milan Maršál, který předtím na urologickou prevenci ani nepomyslel. Rakovina prostaty sice bývá spojována se staršími muži, ani mladším ročníkům se ale nemoci nevyhýbají. Například rakovina varlete postihuje mužskou část populace mezi 20. a 30. rokem.

Brněnský Den mužského zdraví ale necílil jen na muže, v oblasti preventivních vyšetření hraje nezanedbatelnou roli partnerka nebo manželka. "Vzala jsem si brožurku pro manžela i pro svoje syny, aby si to přečetli," řekla Marie Píchalová, která dnes zavítala do informačního stánku na náměstí Svobody.

přehrát video
Hovoří přednosta brněnské urologické kliniky Dalibor Pacík

Po padesátém roku života by mělo být samozřejmostí zajít jednou za rok na preventivní urologické vyšetření. Zatímco v tuzemsku počet úmrtí na rakovinu prostaty stagnuje, v západní Evropě a Spojených státech se daří vyléčit stále více mužů. Hlavní podíl na tom má právě prevence.

 • Na rakovinu prostaty u nás ročně zemře na 1500 mužů
  Na rakovinu prostaty u nás ročně zemře na 1500 mužů zdroj: ČT Brno
 • Muži se často stydí o svých zdravotních problémech mluvit
  Muži se často stydí o svých zdravotních problémech mluvit zdroj: ČT Brno

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Horké sofa Václava Kopty
    Horké sofa Václava Kopty vydáno 10. 1. 2019 08:42 Trojice známých osobností, které spojuje jedno téma, zážitek, koníček, záliba… Moderátor Václav Kopta tato propojení odhaluje a hosty zpovídá ve své nové talk show, kterou ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Hodinu před půlnocí: Do roka a do dna
    Hodinu před půlnocí: Do roka a do dna vydáno 27. 12. 2018 09:34 Jana Paulová s Pavlem Zedníčkem nás se svými hosty opět provedou poslední hodinou roku! Vtipy, veselé historky, písničky a vyprávění už v osmém pokračování pořadu Do roka a do dna.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.