Zpravodajství Brno

Rodiny s více než dvěma dětmi jsou v nevýhodě

Velikost textu:

Brno - Dvě děti a dost. V době klesající porodnosti jsou početnější rodiny stále neobvyklejší. Poznávají to třeba už maminky tří dětí. S těmi se totiž příliš nepočítá v dopravě nebo třeba v plánech hoteliérů.

Matka se třemi dětmi
Matka se třemi dětmi

Monika a Lenka mohou s maminkou vlakem cestovat zdarma. Jejich bráška Matěj by ale byl bez lístku už  černým pasažérem. "Když jedou tři děti a jsou všechny do šesti let, což já tak mám, tak jedno si musí koupit poloviční lístek a ostatní dvě jedou zdarma," vysvětlila matka tří dětí Libuše Vrzalová.

V městské dopravě už počet dětí omezen naopak není. Dopravci tvrdí,  že slevy určují podle ministerského výměru. Rozšířit je na vlastní náklady by prý stálo moc peněz.

"V autobusech to bylo jedno dítě, na železnici dvě děti, nám se podařilo sjednocení i do autobusu a navýšení na dvě děti, nicméně další rozšíření této slevy nevidíme reálně," uvedl ředitel Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) Jiří Horský.

Pětičlenná rodina má problém i s ubytováním

Rodiny s více než dvěma dětmi ale nemají problémy pouze v dopravě, například ve většině kin platí rodinné vstupné pouze pro čtyři osoby. Stejně tak třeba do ZOO ve Dvoře Králové nebo brněnské vily Tugendhat. Pětičlennou rodinu na jednom pokoji ubytuje i málokterý hotel.

"Mít děti se dneska nevyplácí. Je to věc velkého altruismu a obětavosti," řekla kriticky Marie Oujezdská z Národního centra pro rodinu.

přehrát video
Komentář matky tří dětí Libuše Vrzalové

"Průměr vychází 1,4 dítěte na rodinu, tak je všechno připravené nejvýše na dvě děti," míní Libuše Vrzalová. Na svoji početnější rodinu je však pyšná. "Někteří si myslí, že kdo má víc než dvě děti, už je zvláštní. Já si naopak myslím, že mít víc dětí je bezva," řekla přesvědčeně.

Překvapená bude asi i maminka prvních českých paterčat. Pokud se s nimi a jejich starším sourozencem vydá na výlet vlakem, připlatí si hned čtyřikrát.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Avi, Vasyl a Satomi v cyklu Domov můj
    Avi, Vasyl a Satomi v cyklu Domov můj vydáno 26. 11. 2019 10:18 Tři nové příběhy cizinců, kteří se natrvalo usadili v České republice, přináší Česká televize v druhé řadě cyklu Domov můj. Pořad, který vznikl v Tvůrčí producentské ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Příběhy neživých herců: od Kašpárka po Kukyho
    Příběhy neživých herců: od Kašpárka po Kukyho vydáno 30. 9. 2019 09:49 Fenomén českého loutkářství připomene Česká televize v novém cyklu Česká loutka. V brněnském studiu České televize ho natočil režisér a scenárista Pavel Jirásek. Od 3. října ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.