Zpravodajství Brno

Občasní dopravci musejí skládat taxikářské zkoušky. Jsou těžké a zbytečné, tvrdí

Velikost textu:

Brno - Řidiči občasné dopravy musí podle novely zákona podstupovat taxikářské zkoušky. Takových provozovatelů je na jižní Moravě na osm stovek. Nový předpis se jim ale vůbec nelíbí. Argumentují tím, že nejsou taxikáři, ale osobní řidiči a vědomosti vyžadované ve zkouškách znát nepotřebují. To se projevilo i na výsledku prvního termínu zkoušek. Nesložil je zatím nikdo.

Auto drink servisu
Auto drink servisu

"Na základě novely zákona o silniční dopravě nyní mají taxislužby, služba drink and drive a všichni dopravci do devíti osob stejné podmínky," popisuje změnu mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Podle něj teď magistrát zjišťuje na ministerstvu, jak se změna týká řidičů sanitek a podle toho plánuje vyhlášku případně upravit. "Nyní po řidičích sanitek tyto zkoušky nepožadujeme," doplnil Žára.

Novela zákona má podle ministerstva dopravy zamezit tomu, aby taxikáři, kteří ztratili právo provozovat tuto živnost, mohli poskytovat své služby pod hlavičkou příležitostné přepravy. Vymezuje také službu drink servisů, tedy odvozu podnapilých řidičů jejich auty. Tím pádem došlo k tomu, že každý, kdo provozuje příležitostnou dopravu spadl do stejné kategorie jako taxikáři, a musí mít i stejné zkoušky.

Řidiči: Takové zkoušky nepotřebujeme

Právě na to si řidiči stěžují. Například autodopravce Pavel Šimek, který vozí klienty z letišť. "Je to velké neštěstí. Akceptuji, že musím mít zkoušky, ale tohle je nedomyšlené. Je tu hodně byrokracie nebo například obsluha taxametru, se kterým já nepřijdu do styku," říká Šimek s dodatkem, že pokud pojede na letiště do Prahy, bude muset mít i tamnější zkoušky.

Podstatnou částí zkoušek je totiž místopis. Jak uvádí majitel vzdělávací agentury Petr Sklenář, je docela podrobný. "Je toho opravdu hodně. Například v Brně jde o hlavní instituce a jejich adresy," říká Sklenář.

První termín zkoušky: Propadli všichni

V Brně tak budou muset všichni příležitostní dopravci složit zkoušku do konce roku. Při prvním termínu ale dopadlo přezkoušení tristně. Ze čtyřicítky žadatelů neuspěl ani jeden.

Jedním z těch, kdo u zkoušky propadl je i Lukáš Pokorný, který v Brně provozuje právě službu známou jako drink and drive. Z principu se mu nelíbí, že na něj nový zákon nahlíží jako na taxikáře. "Já nebo moji zaměstnanci jsme ale osobní řidiči. Proto si nás lidé najímají, abychom je odvezli jejich autem domů," popisuje základní rozpor, který mu vadí.

přehrát video
Osobní řidič Lukáš Pokorný hovoří o povinnosti mít taxikářské zkoušky

V samotné zkoušce je podle něj mnoho zbytečných věcí, jako například ovládání taxametru, se kterým oni nikdy nepřijdou do styku, nebo podrobný místopis na úrovni znalosti malých penzionů. "Přitom každý má dnes navigaci nebo chytrý telefon s GPS. My navíc vozíme naše klienty domů cestami jakými si přejí oni. Ve svém autě například nechtějí jet po rozbitých silnicích a tak navigují jinudy," dokládá další příklad.

Podle něj je také nereálné stavět osobní řidiče z drink and drive na rovinu s taxikáři. "Naše profese je spíš přivýdělek. Ve městě velikosti Brna se tím uživit nedá," dodává Pokorný, který rozváží lidi, kteří si dali skleničku, Brnem už devět let.

Zdroj: ČT Brno

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Přijďte na projekci nového cestopisu
    Přijďte na projekci nového cestopisu vydáno 16. 4. 2019 09:58 Už 25. dubna 2019 bude mít na ČT2 premiéru nový 10dílný cyklus Krajinou vína. V brněnském studiu České televize ho natočil režisér Jan Těšitel. Všechny zájemce zveme na ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt
    Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt vydáno 22. 3. 2019 09:29 Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskutečnil v březnu 2019 v Praze, ocenil koprodukční snímek České televize Dobrá smrt režiséra Tomáše Kroupy.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.