Zpravodajství Brno

Čtyřnásobná vražda

Fakta a mýty o Kevinu Dahlgrenovi

Velikost textu:

Brno - Od tragické události v brněnských Ivanovicích, při které byla zavražděna čtyřčlenná rodina už uběhl více než týden. Od té doby se kolem hlavního podezřelého - dvacetiletého Američana Kevina Dahlgrena - vyrojilo několik informací, které byly vzápětí dementovány. Co jsou tedy mýty a co dosud potvrzená fakta o údajném viníkovi?

Američan Kevin Dahlgren
Američan Kevin Dahlgren

Odeslal SMS s přiznáním? Ne

Výrazným vodítkem k případu mohla být SMS s přiznáním. Rakouský deník Krone uvedl, že Dahlgren poslal své známé ve Vídni textovou zprávu, ve které napsal, že zavraždil čtyři lidi a je na cestě do rakouské metropole. Podle zdrojů blízkých vyšetřování Dahlgren ale psal pouze o své cestě do Vídně, o vraždách se v SMS nezmiňoval.

Chtělo letadlo s Dahlgrenem nouzově přistát? Ne

O tom, že na palubě letadla z Vídně do Washingtonu sedí muž podezřelý ze čtyřnásobné vraždy, piloti věděli. Informaci jim poskytla policie. Mluvčí Austrian Airlines ale vyvrátil informaci rakouského deníku Heute, že by letadlo kvůli Dahlgrenovi plánovalo nouzově přistát. "Strategie byla velmi rychle jasná. Protože byl podezřelý vyhodnocen jako nebezpečný, nepřicházel návrat do Vídně nebo mezipřistání v úvahu. Tak jsme pokračovali do Washingtonu," řekl mluvčí Austrian Airlines AG Peter Thier.

Policisté také nechtěli do chvíle, než Dahlgrena na letišti ve Washingtonu zatkla FBI, zveřejňovat jeho totožnost, coby podezřelého z vraždy. Obávali se, že by se to dozvěděl Dahlgren prostřednictvím sociálních sítí.

Dojel do Vídně na ukradené motorce? Ne

Další ze spekulací hovořila o tom, že se Dahlgren na vídeňské letiště dostal na motorce, kterou ukradl jednomu ze zavražděných. Tuto informaci ale policie vyvrátila. Neuvedla však, jak se do Rakouska dostal.

Co policie potvrdila o Dahlgrenovi po ivanovické tragédii?

Do Vídně odjel Američan již minulou středu 22. května. Potvrzená je informace, že se Dahlgren věnoval bojovým sportům. Policie také potvrzuje, že při zabití čtyřčlenné rodiny nebyla použita střelná zbraň. Nejnovější zprávou potom je, že si Dahlgrenova rodina najala na jeho obhajobu špičkového právníka Theodora Simona, který je známý z ostře sledovaného procesu s Američankou Amandou Knoxovou.

Kdo je tedy podle dostupných informací Kevin Dahlgren?

Dvacetiletý Američan s českými kořeny přijel do Brna před více než měsícem za svými příbuznými. Podle informací České televize trpěl psychickými problémy a krizí identity, rodiče ho proto poslali do Evropy. Měl tady přijít na jiné myšlenky a ujasnit si, co dál s životem. Lidé z okolí obětí o Dahlgrenovi mluvili jako o přátelském a veselém mladíkovi. Podle všech působil vyrovnaně. V Česku si chtěl najít práci jako učitel angličtiny.

Kromě měsíc starého facebookového profilu jako by Kevin Dahlgren na internetu neexistoval. Řada Dahlgrenových "přátel" na Facebooku se po tragické události z Ivanovic zmenšila skoro o polovinu. Řada lidí také stáhla fotky, na kterých byli označeni v jeho společnosti.

Podle amerických médií nežil Dahlgren v Palo Alto, jak uvedl na svém facebookovém profilu, ale v Rosevillu spolu se svými rodiči Waynem a Sondrou. Právě jeho matka má české kořeny. Její rodiče emigrovali z Československa v roce 1949 kvůli hrozícím perzekucím ze strany komunistického režimu. U prarodičů v Československu ale museli nechat tehdy šestiletou dceru Ivanu. Sondra se manželům narodila až v USA. Obě sestry a jejich rodiny se setkaly poprvé v roce 1968, kdy už Ivana měla dvě děti - jednou z nich je zavražděná Veronika. Kevin Dahlgren je tedy její bratranec. Rodiny se hodně sblížily až po revoluci, kdy se začaly pravidelně navštěvovat. Sondra o tom dokonce napsala článek pro jednu z amerických neziskových organizací.

Zdroj: ČT Brno

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Cyklus o době, kdy komunisté zakazovali Boha
    Cyklus o době, kdy komunisté zakazovali Boha vydáno 30. 12. 2020 13:33 Třináct příběhů, které dokumentují dějiny střetu katolické církve s komunistickým režimem v Československu v letech 1945-1989. Nový cyklus České televize Zakázaný Bůh vysílá ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Jako letní sníh
    Jako letní sníh vydáno 28. 12. 2020 09:30 Dramatický osud jedinečného českého myslitele, pedagoga a duchovního, Jana Amose Komenského, mapuje snímek Jako Letní sníh. Koprodukční film České televize a společnosti Vistafilm ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.