Zpravodajství Brno

Soud rozplétá podvod za desítky milionů korun

Velikost textu:
aktualizováno 4. 3. 2013 14:30

Brno - Několik set poškozených klientů má na svědomí brněnská společnost Woman & Man Exclusive, která nabízela úvěry a hypotéky. Lidé přišli podle obžaloby dohromady o 166 milionů korun. Trestní oznámení na společnost podala Česká národní banka. Státní zástupce viní jednatele firmy z nelegálního podvodu a z podvodu se škodou velkého rozsahu.

Insolvenční správkyně musí projít spisy skoro tisícovky věřitelů
Insolvenční správkyně musí projít spisy skoro tisícovky věřitelů
Otevřít galerii
 • Insolvenční správkyně musí projít spisy skoro tisícovky věřitelů zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Jednatelé firmy Woman & Man Exclusive Marcela Rytychová Olšovská a Petr Polách si dříve u soudu zakrývali tváře zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Společnost je v insolvenčním řízení zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Výpis z obchodního rejstříku zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

"Nebankovní i bankovní úvěry, půjčky, hypotéky. Pokud máte čím ručit, u nás úvěr vždy dostanete. Půjčíme Vám, i když máte problémy v úvěrovém registru nebo nemůžete prokázat svůj příjem. Zaplatíme za Vás exekuce na nemovitosti," tak lákala společnost W&M Exclusive své klienty v letech 2002 až 2009. Zárukou měly být rozložené investice na vícero trhů.

Kapitál lákali od klientů na naprosto nereálné úroky, které podle obžaloby nebyli schopni nikdy zaplatit. Navíc firma ani vybrané peníze nikam neinvestovala. Tím pádem se dostávala do čím dál větších problémů a dluhů. Celkem tak obžalovaná dvojice jednatelů - Marcela Rytychová Olšovská a Petr Polách - připravila celkem třináct stovek klientů dohromady o 166 milionů korun. Jednotliví poškození klienti jim svěřovali částky od dvou tisíc do osmi milionů korun.

"Slibovali zaplacení úroků na pět let dopředu, což byl pro mě první signál, že to asi není úplně v pořádku. Ale ta myšlenka rozložených investic všechny zaujala bez ohledu na to, jestli to byl finanční expert, nebo ne," uvedl jeden z poškozených klientů Pavel Krivoš, který společnosti půjčil peníze s vidinou snadného zhodnocení úspor.

Problémy vypluly na povrch v roce 2008. Od prosince 2010 mohla společnost nakládat s majetkem pouze za souhlasu insolvenční správkyně a v roce 2011 soud rozhodl o úpadku a vyhlásil konkurz. Napálit se nechala i Libuše Horáková. "Chtěla jsem si něco pořídit, celý život jsem šetřila, kde se dalo. A nakonec jsem přišla úplně o všechno," stěžovala si žena, která firmě svěřila půl milionu korun. 

Na případ poprvé v historii upozornila Česká národní banka

Jestli se mohou poškození někdy dočkat náhrady škody není jasné. "Při přípravném řízení se podařilo zajistit určitý majetek obviněných. Jde zejména o nemovitosti. Bude tedy otázkou dokazování, zda se podaří s tímto zabaveným majetkem naložit tak, aby byli poškození alespoň určitým dílem odškodněni," popsal šance na opětovné shledání klientů s jejich vklady státní zástupce Aleš Sosík.

Na případu je zajímavý i způsob odhalení. Upozornila na něj totiž poprvé v historii Česká národní banka, která si všimla, že obžalovaní nemají žádnou licenci k poskytování bankovních služeb. I kvůli tomu teď obžalovaným hrozí pět až deset let vězení. Verdikt by brněnský krajský soud mohl vynést do dvou týdnů.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Sama doma s Janou a Veronikou
    Sama doma s Janou a Veronikou vydáno 10. 1. 2018 11:50 Pátečním vysíláním pořadu České televize Sama doma vysílaným z brněnského studia provedou nové moderátorky. Jana Adamcová a Veronika Boleslavová se poprvé představí 12. ledna 2018.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Brněnské posily v olympijském týmu ČT
    Brněnské posily v olympijském týmu ČT vydáno 2. 2. 2018 11:45 Už v úterý 6. února 2018 odlétají do dějiště letošní zimní olympiády sportovní redaktoři brněnského studia České televize Petr Kubásek a Ondřej Tomek. S jejich reportážemi a ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.