Zpravodajství Brno

Vlastník poutače, do kterého narazil mikrobus, je nedohledatelný

Velikost textu:

Drysice (Vyškovsko) - Včerejší nehoda mikrobusu, který vezl mladé volejbalistky na zápas, nemusela vypadat tak drasticky, kdyby řidič nenarazil do pevného podstavce reklamního poutače. Billboard stojí příliš blízko rušné silnice R46 z Vyškova do Prostějova a jeho majitel se nedá dohledat.

Problematický billboard na sjezdu na dálnici u Drysic
Problematický billboard na sjezdu na dálnici u Drysic

"Reklamní zařízení je umístěno v takové blízkosti u pozemní komunikace, kdy působí jako pevná překážka bez jakékoliv ochrany proti střetu vozidla s konstrukcí reklamního zařízení," popsal nevhodné umístění poutače krajský dopravní inženýr Lubomír Sedlák.

přehrát video
O nebezpečných billboardech hovoří odborník Jindřich Frič

Trenér, který vezl mladé volejbalistky z Nového Veselí, se nevěnoval dostatečně řízení. Vyjel ze silnice a narazil do panelového podstavce billboardu. Všech devět cestujících bylo okamžitě převezeno do nemocnice, přičemž pět z nich je v péči lékařů ještě nyní. Jejich zranění nemusela být tak vážná, kdyby u silnice nestál poutač.

Povolení má jeden poutač ze sedmi set

Jen na jihu Moravy lemuje silnice první třídy na sedm stovek billboardů. Povolení od Ředitelství silnic a dálnic má pouze jeden z nich.

Nevhodně umístěných billboardů jsou v celé republice stovky. Dopravním odborníkům vadí především jejich bezprostřední blízkost u silnic a pevné základy, na kterých stojí. "Betonové kvádry skutečně nemají žádnou deformační schopnost, tedy jde o náraz do pevné překážky bez jakékoliv deformace, kdy následky jsou velice fatální," řekl Jindřich Frič z Centra dopravního výzkumu.

Billboard, do nějž včera mikrobus narazil, získal od vyškovského úřadu stavební povolení, ačkoliv je také příliš blízko rychlostní silnice. Majitel je už nedohledatelný. "Poutač je postaven na parcele obecní, ale billboard nám nepatří. Nevíme vůbec, kdo ho postavil, protože to se mohlo stavět před patnácti až dvaceti lety," uvedla starostka Drysic Iva Marková (nez.).

Ačkoliv poutač obci nepatří, ta jej pronajímala. Přesto se nyní zasadí o jeho odstranění.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Otevřená pevnost
    Otevřená pevnost vydáno 25. 1. 2019 11:01 Letošní sté výročí Masarykovy univerzity v Brně připomene Česká televize dokumentem s názvem Otevřená pevnost. V brněnském studiu natáčel režisér Ivo Bystřičan. ČT2 ho v ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Horké sofa Václava Kopty
    Horké sofa Václava Kopty vydáno 10. 1. 2019 08:42 Trojice známých osobností, které spojuje jedno téma, zážitek, koníček, záliba… Moderátor Václav Kopta tato propojení odhaluje a hosty zpovídá ve své nové talk show, kterou ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.