Zpravodajství Brno

Kvůli lepšímu výhledu z Jurkovičovy rozhledny padlo přes čtyřicet stromů

Velikost textu:

Rožnov pod Radhoštěm - Jurkovičova rozhledna nad Rožnovem pod Radhoštěm nejspíše rozehrála nekonečný koloběh problémů. Nejprve z ní nebylo vidět prakticky vůbec, teď padlo za oběť lepšímu výhledu 43 vzrostlých stromů. A kácení to nejspíš nebylo poslední. Ochránci přírody se bouří, podle nich radnice rozehrála marnivý boj s přírodou.

Rožnovská rozhledna v zimě
Rožnovská rozhledna v zimě
Otevřít galerii
 • Rožnovská rozhledna v zimě zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Výhled z rožnovské rozhledny v zimě zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Jurkovičova rozhledna zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Jurkovičova rozhledna zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

"Třicet metrů vysoká stavba v nadmořské výšce 520 metrů poblíž Valašského muzea v přírodě nabídne impozantní výhled do okolí. Viditelné odtud budou Vsetínské vrchy, Beskydy s Radhoštěm, jako i slovenské pohraničí. To vše s krásnou vůní dřeva," slibovali iniciátoři stavby. Realita však měla k představám daleko.

Rožnovská radnice se proto rozhodla v okolí rozhledny pokácet několik desítek vzrostlých jehličnanů, jež očekávanému impozantnímu výhledu stály v cestě. "Došlo ke kácení 43 stromů. Vesměs to byly jedle," uvedl místostarosta Rožnova pod Radhoštěm Václav Mikušek (KDU-ČSL). Zjistilo se tak, že některé z pokácených stromů navíc sžírala hniloba.

Desítky stromů padly za oběť lepšímu výhledu z rozhledny
Desítky stromů padly za oběť lepšímu výhledu z rozhledny

Rozhledna inspirovaná plány proslulého architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896 stojí na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm, jen kousek od známého valašského skanzenu. Kácení otevřelo ve směru na západ výhled ve směru na Rožnov a Valašské Meziříčí. Naopak na severu rozhledu do krajiny brání vzrostlé jedle. Ty alespoň zatím zůstaly – jako kompromis, aby kácení vzhled kopce zcela neznehodnotilo.

Kácení nebude mít konce, bojí se ochránci přírody

I tak rozsáhlé kácení kvůli rozšíření panoramatu pobouřilo ochránce přírody. Protestovali proti němu do poslední chvíle, úřady je ale nevyslyšely. Podle Františka Šulgana z Českého svazu ochránců přírody Rožnov pod Radhoštěm zkrátka rozhledna vyrostla na nevhodném místě.

"Jedle v Beskydech běžně dorůstají až do výše 50 metrů. Už teď stromy ve vzdálenosti 100 metrů stíní ve výhledu, to bude nekonečný příběh," krčil rameny Šulgan. Ochránci přírody na protest proti kácení odmítli finanční grant, který jim radnice poskytla na další projekty.

přehrát video
Místostarosta Rožnova pod Radhoštěm Václav Mikušek (KDU-ČSL) o rozhledně

Výběr téměř zapomenutého, více než sto let starého návrhu Dušana Jurkoviče zdůvodňují radní Rožnova pod Radhoštěm především argumentem, že stavba v secesním slohu podle nich perfektně zapadá do okolní romantické krajiny. Na rozdíl od jiných Jurkovičových staveb, které zdobí například nedaleké Pustevny, ale rozhledna není tak výrazně barevná.

Vybudování rozhledny si vyžádalo 12,2 milionu korun, z toho 8,4 milionu získalo město z evropských dotací, přes dva miliony věnovala Nadace Děti-kultura-sport. Stavbaři při ní použili celkem 200 metrů krychlových masivní bukové kulatiny. Za rok 2012 rozhlednu navštívilo 17 tisíc turistů.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Boží mládí s Veronikou, Ondrou a Vladimírem
    Boží mládí s Veronikou, Ondrou a Vladimírem vydáno 19. 11. 2020 10:36 Pohled na současný svět očima tří mladých lidí přináší nový časosběrný dokumentární cyklus Boží mládí. Jeho protagonisty spojuje víra, dobrovolnická činnost a chuť pomáhat.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Španělská chřipka
    Španělská chřipka vydáno 16. 11. 2020 21:50 V brněnském studiu České televize momentálně natáčí režisér Pavel Šimák dokumentární film Španělské chřipka. Diváci jej uvidí příští rok na jaře na ČT2.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.