Zpravodajství Brno

Šéf brněnského Domu umění neobhájil pozici, povede ho kurátorka Petišková

Velikost textu:

Brno - Novou ředitelkou Domu umění v Brně se od března stane pedagožka a teoretička výtvarného umění Terezie Petišková. Dosavadní ředitel Rostislav Koryčánek, který instituci udělal jméno v zahraničí a podle odborníků ji pozvedl na špičkovou úroveň, v konkurzu svoji funkci neobhájil. Magistrát ho odvolá ke konci prosince. Petiškovou vybrala radnice ze tří uchazečů, kteří postoupili do druhého kola. Celkem se jich o ředitelský post ucházelo pět.

Rostislav Koryčánek
Rostislav Koryčánek
Otevřít galerii
 • Rostislav Koryčánek zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Terezie Petišková zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Magistrát konkurz vypsal proto, aby se současný ředitel mohl obhájit mezi ostatními uchazeči. Jména přihlášených však nezveřejnil. Neveřejná jsou i jména členů komise, která nového ředitele vybírala a městské radě doporučila. Koryčánek svoji pozici neobhájil, přestože jeho projekt obsahuje jasný výstavní plán až do roku 2017 včetně finanční rozvahy o zajištění chodu instituce.

Petišková ve svém projektu hovoří především o rozšíření Brněnského architektonického manuálu a koncepční spolupráci s vysokými školami. Obecně pak charakterizuje oba prostory Domu umění, a jak by mohly být v budoucnu využity. "Ráda bych dala prostor širšímu spektru autorů. Chci se orientovat na zajímavé generační projekty, které mají souvislost se současnou scénou," uvedla Petišková.

Brněnský primátor Roman Onderka Koryčánkův projekt označil za nedostatečný. A to i přesto, že sám uznal zásluhu Koryčánka na postavení Domu umění u nás i ve světě. Veřejným tajemstvím je ale především rozpor, který panoval mezi představiteli města a vedením Domu umění již od začátku roku. Politikům se totiž nelíbilo, že Koryčánek prostory Domu umění otevřel debatě k třaskavému tématu přesunu brněnského nádraží.

Dosavadní ředitel podle svého vyjádření ale výsledek konkurzu respektuje. "Doufám, že se Terezii Petiškové podaří využít potenciál, který v Domě umění vznikl a který tato instituce bezesporu má," uvedl k nové ředitelce s tím, že sám zatím nemá o své budoucnosti jasno.

Dům umění města Brna
Dům umění města Brna

Terezie Petišková přednáší na Fakultě užitého umění a designu na univerzitě v Ústí nad Labem, kde získala doktorát. Studovala ale i vědu o výtvarném umění na Masarykově univerzitě. Její manažerskou zkušeností je vedení Galerie mladých v Brně na konci 90. let. Kromě pedagogické činnosti působí také jako kurátorka výstav, podílela se i na odborném zhodnocení sbírky umění Vojenského historického ústavu v Praze.

Koryčánek z Domu umění odejde k poslednímu prosinci. Instituci do 1. března, kdy nastoupí Petišková, dočasně povede zástupkyně ředitele Jitka Pernesová.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Po stopách českých betlémů
    Po stopách českých betlémů vydáno 9. 12. 2019 10:09 Obrazově poutavý, poetický vánoční dokument Po stopách českých betlémů uvede v premiéře Česká televize na Štědrý den 24. prosince 2019 v 16:50 na ČT2. Snímek režisérky Michaely ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Přijďte na kafe s Českou televizí!
    Přijďte na kafe s Českou televizí! vydáno 9. 12. 2019 09:42 Tři dny, 9. - 11. 12. 2019, budou moderátoři České televize vařit v centru Brna na Jakubském náměstí kafe a nabízet ho kolemjdoucím. Dobrovolný výtěžek věnují nadačnímu fondu ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.