Zpravodajství Brno

Přelomové rozhodnutí

Stavební úřad: Bauhaus v Ivanovicích stojí neoprávněně

Velikost textu:

Brno - Úřady poprvé daly za pravdu odpůrcům stavby obchodního domu Bauhaus v Brně-Ivanovicích. Stavební odbor brněnského magistrátu rozhodl, že na základě certifikátu, který vydal autorizovaný inspektor Milan Teigiser, neměla stavba vzniknout. Původně se odpůrci stavby s investorem soudili, letos v září ale Nejvyšší správní soud rozhodl, že o správnosti stavebních certifikátů mají rozhodovat stavební úřady, nikoliv soudy.

Ivanovický Bauhaus po letech průtahů otevřel
Ivanovický Bauhaus po letech průtahů otevřel

"Jednou ze zásadních vad certifikátu bylo, že inspektor Teigiser neoslovil sousedy stavby a nepožádal je o vyjádření," řekl České televizi právní zástupce stěžovatelů Marian Jeřábek. Průlomové rozhodnutí vydal stavební odbor brněnského magistrátu. Ten se do věci vložil na základě verdiktu Nejvyššího správního soudu. Soud letos v září rozhodl, že žaloby proti takzvanému stavebnímu certifikátu, na jehož základě vyrostl právě i ivanovický hobbymarket, musí řešit stavební úřady, a nikoli soudy. 

Podle rozhodnutí brněnského stavebního odboru se musí i autorizovaný inspektor řídit stavebním zákonem. Měl proto požádat o vyjádření i majitele sousedních pozemků, což se v případě Bauhausu nestalo. Podle úřadu tak vůbec "nevzniklo právo stavby". 

přehrát video
Hovoří právní zástupce stěžovatelů Marian Jeřábek

Certifikát vydal autorizovaný inspektor Milan Teigiser. Na telefonický dotaz České televize odpověděl, že o rozhodnutí stavebního odboru zatím nevěděl, a nemůže se k němu proto vyjádřit. Za platností vydaného certifikátu si ale stojí. 

Situace teď na čas zůstane v současných kolejích, dá se ale čekat, že rozhodnutí znovu rozpoutá právní tahanice o nový hobbymarket. "Právní rozsah rozhodnutí nám dává možnost žádat, aby stavební úřad zakázal užívání takovéto stavby, i když zkolaudované, ale bez stavebního povolení," vysvětlil Jeřábek. Podle něj se dá očekávat, že provozovatel Bauhausu se bude snažit o dodatečné povolení stavby.

Ředitel obchodního domu Bauhaus v pondělí ještě neměl rozhodnutí k dispozici, konkrétně reagovat proto nechtěl. Je ale pravděpodobné, že se Bauhaus proti rozhodnutí odvolá. V tomto případě by se celé jednání přesunulo na krajský úřad. 

Ojedinělá stavební absurdita 

Pokud krajští úředníci potvrdí rozhodnutí svých kolegů z magistrátu, nastane velice složitá situace, která v Česku nemá obdoby. "My právníci teď budeme přemýšlet nad tím, co to znamená, když je tu dnes zkolaudovaná stavba, která se provozuje, prodávají se tam mraky zboží a kolaudace proběhla bez stavebního povolení," popsal absurdní stav Jeřábek. Úředníci z magistrátního stavebního odboru se už chystají požádat o radu Ministerstvo vnitra.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Ondřej Sekora – práce všeho druhu
    Ondřej Sekora – práce všeho druhu vydáno 17. 9. 2019 15:39 Strhující příběh průkopníka dětské knižní tvorby Ondřeje Sekory přináší Česká televize v novém dokumentárním filmu, který v brněnském studiu natočil scenárista a režisér ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Joachim Barrande - ztracená moře
    Joachim Barrande - ztracená moře vydáno 17. 9. 2019 08:34 Popsal více než 3 500 druhů zkamenělých organismů a proslavil česká naleziště po celém světě. Režisér Pavel Jirásek o něm v Televizním studiu Brno České televize natočil ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.