Zpravodajství Brno

Připomínka Hošnova impéria - vila nad Pisárkami, chátrá

Velikost textu:

Brno - Vila na kopci nad Pisáreckými tunely je k nepřehlédnutí. Každý, kdo přijíždí do Brna z dálnice k výstavišti, si jí musí všimnout. Dům, který dříve patřil nechvalně proslulému podnikateli Rudolfu Hošnovi, dnes chátrá. Vila byla ve své době považována za jednu z nejluxusnějších staveb v Brně. Její součástí byl krytý bazén, z oken bylo vidět téměř celé město. Vila se stala součástí insolvenčního řízení na majetek bývalé Hošnovy manželky. Postupně začala chátrat a její vybavení rozkradli bezdomovci nebo hledači barevných kovů.

Hošnova vila
Hošnova vila
Otevřít galerii
 • Hošnova vila zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Rudolf Hošna zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Barbora Hošnová s Rudolfem Hošnou zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Barbora Hošnová před soudem zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Podle památkářů nemá vila žádnou velkou hodnotu. Je situována na místě, odkud je výhled do širokého okolí. A hlavně její osud je připomínkou divokých začátků kapitalismu po roce 1989.

Všechna okna jsou vytlučená
Všechna okna jsou vytlučená
Více fotek
 • Všechna okna jsou vytlučená zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/39/3826/382569.jpg
 • Bazén ve vile zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/39/3826/382567.jpg
 • Hošnova vila chátrá zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/39/3826/382565.jpg
 • Hošnova vila zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/39/3825/382475.jpg

"Ruda měl patnáct miliónů nacpáno v matraci," směje se Hošnův známý Jef Kratochvíl. "V tom domě, který byl vkusně zařízený, se pořádaly večírky, oslavy narozenin. Jezdila tam Helena Růžičková s přáteli," vzpomíná po letech Kratochvíl.

Jeho slova ale zpochybňuje památkář. "To je typická ukázka nekulturnosti zbohatlých vrstev po revoluci. Ty na rozdíl od prvorepublikových neměly žádné kulturní zázemí. Je to nejpustší kýč," hodnotí vilu památkář Karel Doležel.

Rychlý vzestup a velký pád

Podnikatel Rudolf Hošna s typickým červeným sakem a dlouhými vzadu svázanými vlasy byl jedním ze symbolů podnikání v Brně v 90. letech minulého století. Ve svém podnikání se soustředil na prodej automobilů a oblečení, byl ale také producentem filmového propadáku Trhala fialky dynamitem nebo se na nějakou dobu stal majitelem Pragokoncertu.

Jeho podnikání ale nebylo tak úplně v pořádku. V roce 2001 ho policie obvinila ze zpronevěry 24 miliónů korun. V roce 1993 byl totiž Rudolf Hošna jednatelem firmy, která prodávala vozy Škoda. Firma odebrala od výrobce 115 automobilů, které prodala, ale Škodovce už za ně nezaplatila. "Já jsem se ničeho nedopustil. Nechápu, proč bylo obvinění proti mně vzneseno. Již osm let navíc ve firmě, jež má být zapletena do zpronevěry, nepodnikám. Věnuji se kultuře," reagoval před lety Hošna na policejní obvinění. A hájil se stejně jako spousta dalších. "Skutečně jsem kdysi byl jednatelem jisté firmy, ale jen několik měsíců," uvedl Hošna. Tehdejší spor označil za obchodní vztah dvou firem, se kterými v době obvinění nemá už nic společného.

Soud nakonec Hošnu poslal do vězení za podvod. I když se před trestem bývalý podnikatel ukrýval na Slovensku, nakonec ho policie přece jen zadržela a strávil několik let ve vězení.

Vilu získala Hošnova manželka

Smůla neprovázela Rudolfa Hošnu jen v podnikání. V září roku 1999 mu zmizela jeho dvacetiletá manželka. "Mám velké obavy o její osud. V žádném případě neodešla sama. Pokud by to udělala, dala by nám o tom vědět. Mám indicie, které nasvědčují, že byla unesena kvůli majetku. Bojím se, aby jí někdo neublížil, a pátrám po ní i po vlastní linii," obcházel Hošna média. Manželka měla podpisové právo na majetek Hošnovy rodiny. Podnikatel se obával, aby se nestala obětí vyděračů.

Jenže Barbora Hošnová během několika dní vystoupila s prohlášením, že nikam nezmizela a chce se s manželem rozvést. Mezitím se snažila prodat právě vilu, kterou o rok dříve získala od tchyně za 8,5 miliónu korun. "Pro to, co mi manželka udělala, nemám vysvětlení. Nechápu, proč majetek prodávala. Myslím si, že ji někdo zmanipuloval. I tak ji mám stále rád," tvrdil po jejím objevení Hošna.

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Architekt, který dal podobu modernímu Brnu
    Architekt, který dal podobu modernímu Brnu vydáno 17. 1. 2020 09:42 Dramatický příběh významného světového architekta s československými kořeny, průkopníka funkcionalismu, Ernsta Wiesnera, uvede Česká televize ve středu 22. ledna na ČT art. Zároveň ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Pozvánka na projekci s Adamem Ondrou
    Pozvánka na projekci s Adamem Ondrou vydáno 14. 1. 2020 12:49 Příznivce nejlepšího sportovního horolezce světa Adama Ondry zveme na předpremiérovou projekci dvou dílů nového cyklu Balkánem nahoru a dolů s Adamem Ondrou. Koná se ve čtvrtek 16. 1.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.