Zpravodajství Brno

V Brně začal multižánrový festival ProART

Velikost textu:

Brno - Devátý ročník multižánrového festivalu ProART odstartoval v Brně. Nabízí každodenní workshopy i večerní představení. Pod vedením špičkových umělců z celého světa se zájemci můžou vzdělávat v různých tanečních stylech, herectví, zpěvu a hudbě.

Festival ProART
Festival ProART

Festival ProART přináší tanec v nejrůznějších podobách, představení a workshopy pod vedením sedmadvaceti pedagogů ze čtrnácti světových zemí – například Izraele nebo Chile. "Snažíme se žánry prolínat, vyzvat umělce, aby se nespecifikovali jen na svůj druh umění, ale aby se zajímali i o to ostatní. Nabízíme nové lekce herectví, storytellingu s Bárou Voráčovou, která je už známou brněnskou tváří, a máme i lekce klavíru," říká Alena Pajasová, výkonná ředitelka festivalu ProART. 

Mezi novými jmény se na festivalu objevili třeba Milan Ostrčil, osobnost současného tance, nebo klavírní virtuos Richard Pohl.

 • Festival ProART
  Festival ProART zdroj: ČT24
 • Festival ProART
  Festival ProART zdroj: ČT24

Jak vypadá propojení tance s dalšími žánry v praxi, o tom se každý může přesvědčit na večerních představeních. Předvedou se na nich někteří lektoři i hosté ze zahraničí. První večer zahájil rakousko-turecký tanečník Ziya Azazi s choreografií založenou na tradici tanců dervišů. "Taneční představení Dervish in Progress je spojením minulého a současného, setkáním tradic Východu a současného západního tance s moderními prvky. Mým cílem je naučit se používat tradiční taneční slovník v nové vizi, v dnešní podobě," říká Ziya Azazi. 

Festival proART v Brně potrvá do příští neděle, kdy vyvrcholí workshopem a vystoupením izraelského souboru Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company. Na další týden se pak přesune do Prahy.

přehrát video
Festival ProART v Brně
Kontakt na autora reportáže: zuzana.neuvirtova@ceskatelevize.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Přijďte na projekci nového cestopisu
    Přijďte na projekci nového cestopisu vydáno 16. 4. 2019 09:58 Už 25. dubna 2019 bude mít na ČT2 premiéru nový 10dílný cyklus Krajinou vína. V brněnském studiu České televize ho natočil režisér Jan Těšitel. Všechny zájemce zveme na ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt
    Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt vydáno 22. 3. 2019 09:29 Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskutečnil v březnu 2019 v Praze, ocenil koprodukční snímek České televize Dobrá smrt režiséra Tomáše Kroupy.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.