Zpravodajství Brno

V Lednici začala rekonstrukce barokních jízdáren a koníren

Velikost textu:
aktualizováno 14. 6. 2012 16:20

Lednice - Ve své době to býval doslova palác pro koně, kterým kromě stájí s mramorovými žleby a dřevěnou podestýlkou sloužil také brodiště. Rozsáhlý komplex barokních jízdáren a koníren v Lednici ale v průběhu 20. století sloužil jako sklad, tělocvična nebo hasičská zbrojnice. Rekonstrukce zchátralého objektu za půl miliardy korun byla dnes zahájena slavnostním poklepáním základního kamene. Jízdárny se do konce roku 2013 promění v multifunkční centrum pro výstavy, koncerty, společenské akce a ekologickou výchovu.

V lednických jízdárnách zatím pracují archeologové
V lednických jízdárnách zatím pracují archeologové
Otevřít galerii
 • V lednických jízdárnách zatím pracují archeologové zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • V lednických jízdárnách zatím pracují archeologové zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3678/367797.jpg?1339683609
 • Poklepání základního kamene při zahájení rekonstrukce lednických jízdáren zdroj: Jihomoravský kraj http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3678/367771.jpg?1339678890
 • Jízdárny vznikly podle projektu Jana Bernarda Fischera z Erlachu zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Uvnitř jízdáren teď pracují archeologové, prozkoumávají prostory pod podlahami. Hned po nich obsadí jízdárny dělníci.

V opravených prostorách vznikne výuková expozice o Lednicko-valtickém areálu, památce ze seznamu UNESCO. Návštěvníky čeká také výstava o trvale udržitelném hospodaření, informační centrum o areálu a biosférické rezervaci Dolní Morava. "Multifunkční sál a učebny budou sloužit také studentům Masarykovy univerzity a Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity a dalším partnerským subjektům," popsal mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement. Projekt také počítá s krátkodobými tematickými výstavami.

přehrát video
NO COMMENT: Zahájení rekonstrukce lednických jízdáren

Lednice hledala finance na opravu jízdáren a koníren pětadvacet let. Teprve teď ale dosáhla na evropské dotace. Oprava jízdárny má stát bezmála 500 milionů korun, z toho 422 milionů zaplatí Evropská unie, zbytek částky uhradí Ministerstvo kultury. Rekonstrukci je třeba stihnout do konce roku 2013, jinak hrozí, že památka o dotaci přijde. "Dotace je vázána obdobím, které stanovuje Evropská unie. My harmonogram zatím plníme na poslední chvíli," potvrdil starosta Lednice Libor Kubát (Sdružení SN).

Unikátní komplex barokních jízdáren a koníren vznikl v 17. století a na svou dobu byl nesmírně luxusní. Téměř po celé 20. století ale nesloužil původním účelům, což ho značně poznamenalo. Využíván byl jako sklad, tělocvična nebo hasičská zbrojnice, část objektu byla donedávna využívaná jako výstavní prostor. Rozsáhlý objekt potřebuje obnovu zničených fasád a celkovou úpravu interiéru.

Lednické zámecké jízdárny

Jedná se o architektonickou památku, která se nachází vedle zámku Lednice. V letech 1688–1696 byl podle projektu Jana Bernarda Fischera z Erlachu západně od zámku vybudován monumentální komplex trojkřídlé stáje s jízdárnami dokončený Domenikem Martinellim. V současné době jde o nejstarší dochovanou část zámku. Na nádvoří vede trojice průjezdů se sloupovými portiky a portály oživenými alegorickými sochami z počátku 18. století.

Donedávna se v prostorách jízdáren nacházelo Akvárium Malawi, kde mohli návštěvníci zhlédnout podmořské živočichy z tropické oblasti, a výstavy Tajemná Indonésie a Magický Himaláj cestovatelů Hanzelky, Zikmunda, Stingla a Švaříčka. 

Zdroj: Jižní Morava

přehrát video
Současný stav jízdáren

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.