Zpravodajství Brno

Štáb National Geographic přijel do Brna natočit mravčíka skalního

Velikost textu:

Brno - Mravčík skalní - nenápadný pavouk podobný mravencům se stane hlavním hrdinou natáčení štábu National Geographic v Brně. Strategii pavouka, který se maskuje jako mravenec, popsal arachnolog Stano Pekár z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Výsledky svého výzkumu publikoval už dříve v prestižním časopise American Naturalist a dostal se s ním i na stránky Science. 

Mravenci
 • Mravenci zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Pavouk mravčík skalní zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Filmaři se chystají na natáčení zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Mravčík skalní ve zkumavce zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Kdyby ostatní mravenci zjistili, že jde ve skutečnosti o pavouka, zabili by ho. Jeho obranné chování natočil Stano Pekár už několikrát na svou příruční kameru.

přehrát video
Mravčík skalní - archiv Stano Pekára

"Okamžik útoku, kousnutí se odehraje tak rychle, že to lidské oko nepostřehne. Záběr proto musíme mnohonásobně zpomalit," říká režisér John Cullum. K vybavení filmařů proto patří vysokofrekvenční kamera nazvaná Phantom. Je schopna zachytit až 1500 snímků za vteřinu.

Tentýž pokus natáčela v Brně před osmi lety televize BBC. Tenkrát neúspěšně. Ani filmaři z National Geographic dnes neměli štěstí. Štáb ale má dost času – v Brně zůstane celý týden.

Stano Pekár patří mezi přední české a slovenské arachnology. Pavouky studuje třicet let. Za tu dobu publikoval přes sto dvacet odborných prací.

přehrát video
Arachnolog Stano Pekár o chování mravčíka

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Přijďte na projekci nového cestopisu
    Přijďte na projekci nového cestopisu vydáno 16. 4. 2019 09:58 Už 25. dubna 2019 bude mít na ČT2 premiéru nový 10dílný cyklus Krajinou vína. V brněnském studiu České televize ho natočil režisér Jan Těšitel. Všechny zájemce zveme na ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt
    Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt vydáno 22. 3. 2019 09:29 Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskutečnil v březnu 2019 v Praze, ocenil koprodukční snímek České televize Dobrá smrt režiséra Tomáše Kroupy.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.