Zpravodajství Brno

Za utýrání tety půjde muž do věznice se zvýšenou ostrahou

Velikost textu:
aktualizováno 1. 6. 2012 10:51

Brno - Rozsudek Krajského soudu v Brně si dnes vyslechl sedmačtyřicetiletý Petr Novák z Blanska-Bíliny. Za týrání a surové zbití tety, na jehož následky žena loni v létě zemřela, stráví muž deset let ve vězení se zvýšenou ostrahou. Společně s Novákem před soudem stanuli také dva jeho příbuzní – matka a její bratr. Ti se podle obžaloby na týrání podíleli. Zbitou ženu totiž nechali téměř týden ležet na podlaze. Za neposkytnutí pomoci jim soud uložil desetiměsíční podmínečný trest s odkladem na dva roky.

Muž, který měl utýrat svoji tetu
Muž, který měl utýrat svoji tetu
Otevřít galerii
 • Muž, který měl utýrat svoji tetu zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3629/362898.jpg?1338450860
 • Matka Petra Nováka zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3633/363239.jpg?1338534222
 • Matka Petra Nováka zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3633/363240.jpg?1338534226
 • Podle obžaloby nechali žena a muž zemřít týranou příbuznou zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3629/362895.jpg?1338450686

"Petr Novák, Pavla Nováková a Josef Valíšek jsou vinni," zaznělo u soudu. Synovec svoji tetu podle obžaloby opakovaně fyzicky i psychicky týral, bil a vulgárně jí nadával. Podle vyslechnutých svědků se žena synovce velmi obávala. Všechna poranění ženy podle lékařů vznikla dlouhodobým násilím, pitva však provedena nebyla.

Podle svědků Novák svoji tetu nutil, aby mu z vlastního důchodu chodila kupovat cigarety a alkohol, pokud mu je neobstarala, bil ji a vulgárně jí nadával. Rodina žije dlouhodobě ve špatných podmínkách, v domě nemají vodu ani elektřinu. "Když se k nim žena přistěhovala, byla čistá a upravená. Postupně tam ale zpustla," vypověděl jeden ze svědků, podle kterého měla žena každou chvíli monokly a modřiny.

Nováková u soudu všechno popřela. "Není to pravda, nic jí nedělal," řekla k rozsudku. Podle ní se její rodinu snaží lidé z okolí očernit.

Závěrečné soudní jednání dnes provázela přísná bezpečnostní opatření. Důvodem toho byl včerejší incident v soudní síni, kde matka Petra Nováka vytáhla nůž. Žena hrozila, že pokud soudkyně jejího syna, jenž je ve vazbě, nepustí, podřeže se. Policie teď vyšetřuje, jak je možné, že se žena s potenciální zbraní do budovy soudu vůbec dostala.

Tyran se vymlouval na duševní chorobu

Invalidní důchodce Petr Novák z Blanska-Bíliny měl loni v červnu po rok trvajícím týrání zbít svoji tetu tak, že na následky zemřela. Týrání přihlíželi také Novákova matka a její bratr. Zraněnou ženu nechali téměř týden ležet ve spodním prádle na zemi přikrytou pouze špinavými dekami. Zranění byla velmi vážná – měla zlomený nos, otok mozku a řadu pohmožděnin. Pomohla jí až záchranná služba, kterou do domu přivolala policie. Sousedé ženy totiž nahlásili její zmizení. Hlídka ji našla ležet na zemi zraněnou, podvyživenou a značně dehydrovanou. Žena po měsíční hospitalizaci podle lékařů zemřela na následky poranění mozku.

Proč zraněné nepomohli ani sestra či bratr, částečně vysvětlila výpověď jednoho z nich. "To ona nás všechny trápila. Starali jsme se o ni. Ona hodně pila, dokázala pít rum po sklenicích. Měla slabé srdce, ale nechtěla se léčit. Týrala nás, my jsme jí nic nedělali. Já co jsem mohla, udělala jsem pro ni první poslední. Už jem měla připravené i prášky, že se otrávím, protože ten život s ní, to se prostě nedalo. Jenomže teď je všechna špína na nás, ne na ní," prohlásila u soudu Petrova sedmdesátiletá matka.

Muž, který měl utýrat svoji tetu
Muž, který měl utýrat svoji tetu

To stejné tvrdil i Petr Novák, který pobírá poloviční invalidní důchod, užívá léky na nervy předepsané v psychiatrické léčebně. Podle soudu však Novák netrpí žádnou závažnou duševní poruchou, jak se vymlouvá. Nováková s Valíškem se vymlouvali na to, že ženě pomoc neposkytli, protože to odmítala. Podle zjištění soudu však byla žena po útoku v bezvědomí.

Petru Novákovi hrozilo až šestnáct let za mřížemi, jeho matce a jejímu bratrovi, kteří žili společně v jedné domácnosti, pak trest za neposkytnutí pomoci. Ani jeden ze tří obviněných svého jednání u soudu nelitoval. Novákova obhájkyně ihned po vyslechnutí rozsudku podala odvolání. "Nebyla provedena pitva a domnívám se, že policie při vyšetřování udělala mnoho chyb, proto se odvoláváme," uvedla advokátka Kamila Mesiarkinová.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna
    Video
    Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna aktualizováno 26. 4. 2014 17:20 Ořechov (Brněnsko) - Bitva z konce druhé světové války, která se udála u malé obce na Brněnsku, předznamenala osvobození moravské metropole. Stovky nadšenců si dnes za doprovodu ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Pohádky a malé hry
    Pohádky a malé hry vydáno 11. 5. 2016 10:11 Brněnské studio České televize natočilo další cyklus čtení pro nejmenší diváky. Má název Pohádky a malé hry a ČT: D ho vysílá od pondělí 16. května 2016 vždy ve 12:40 a 19:45.
   • Inspirace hudbou. Dokument ČT představuje současnost moravského Slovácka
    Inspirace hudbou. Dokument ČT představuje současnost moravského Slovácka vydáno 27. 4. 2016 10:57

    Jedinečný hudební dokument Slovácká suita inspirovaný skladbou Vítězslava Nováka nabídne divákům ČT art v neděli 8. května 2016. Od 20:20 hodin mohou nahlížet očima režiséra

    ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.