Zpravodajství Brno

Kritických míst na silnici I/43 neubývá

Velikost textu:
aktualizováno 7. 5. 2012 13:46

Závist (Blanensko) - Zvlášť nebezpečným místem pro chodce je část silnice I/43, procházející obcí Závist na Blanensku. Tamní obyvatelé mohou závidět lidem v nedalekých Lažanech. Tam už několik let stojí pod frekventovanou silnicí I/43 podchod. Ten je ale uprostřed obce, kde je povolená nejvýše padesátikilometrová rychlost. Většina řidičů ji kvůli časté přítomnosti policejních radarů dodržuje. Takové štěstí v Závisti nemají. Obec leží pod kopcem, odkud se automobily řítí s vyřazenou rychlostí více než devadesátkou. Přejít vozovku v dopravní špičce je takřka nemožné. Značka začátku a konce obce na hlavní silnici chybí.

Silnice I/43
Silnice I/43
Otevřít galerii
 • Silnice I/43 zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Silnice I/43 zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Silnice Brno - Svitavy zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Silnice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce od podzimu snížit v tomto úseku povolenou rychlost z 90 na 50 kilometrů v hodině. Zažádala o to tamní radnice, která společnosti předložila i podpůrnou petici s podpisy více než 400 lidí.

Obec patří k nejmenším vesnicím na Blanensku, má 132 obyvatel. Rušné komunikaci I/43 se kvůli častým dopravním nehodám přezdívá silnice smrti a patří k nejrizikovějším na Moravě. 

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

"Na komunikaci leží naše autobusové zastávky. Rodiče mají strach o děti, které jezdí do školy do nedaleké Černé Hory. Musí je každé ráno vyprovázet až na zastávky, aby neskončily pod koly aut," řekla starostka Jana Minaříková. Po I/43 projede denně v obou směrech podle dopravních expertů až 20 tisíc automobilů.

přehrát video
Policejní mluvčí Iva Šebková o omezení rychlosti u Závisti

Problém by nebyl, kdyby pod silnicí vedl podchod. S jeho vybudováním se počítá již léta. Projekt na jeho výstavbu je hotový od roku 2003. Stát na něj ale nemá peníze. Podle vedení obce se situace asi brzy nezmění. Stavbu podchodu plánovalo ŘSD spojit s vybudováním nového jízdního pruhu před nedalekou Černou Horou, což by stát přišlo asi na 150 milionů korun.

"Nemůžeme čekat, až se dostane i na tento projekt. Proto nyní žádáme snížení rychlosti a zlepšení dopravního značení v obci. Budeme hledat další, méně nákladné způsoby, jak u nás dosáhnout zpomalení dopravy," řekla starostka. ŘSD se záměrem souhlasí. Než se podaří zpomalení dopravy schválit v dlouhém správním řízení, potrvá to nejméně do konce října.

Silnice I/43 je postrachem řidičů

Na silnici I/43 si stěžují nejen obyvatelé obcí ležících v jejím bezprostředním okolí. Noční můrou je i pro řidiče. Ti si nemohou nevšimnout křížků, zapálených svíček a květin, které se nacházejí podél silnice. Jen od roku 2006 zaznamenali blanenští policisté na svém úseku 29 úmrtí při dopravních nehodách.

Přehled kritických míst na silnici I/43

Zatáčka na Černou HoruZvlášť nebezpečným místem je zatáčka nad Černou Horou.  Zejména za deště tam hrozí nebezpečí smyku. To se stalo osudným dvěma lidem v osobním automobilu, kteří se v roce 2008 srazili s projíždějící cisternou. Před časem prošla zatáčka úpravou, kdy byla snížena rychlost na 70 km/hodinu a byl zdrsněn povrch vozovky, aby mohla být lépe odváděna voda.

Kruhový objezd u Černé HoryNež vyrostl kruhový objezd u Černé Hory, bylo pro řidiče přijíždějící z vedlejší silnice prakticky nemožné najet na hlavní tah. Přesto ani kruhový objezd nezabránil v loňském roce havárii autobusu, jehož řidič nezvládl jízdu a vyjel z vozovky. Při nehodě naštěstí nebyl nikdo vážněji zraněn.

Nebezpečný horizontMimořádně nebezpečným místem je i horizont, kde se potkává stoupací jízdní pruh s průběžným, a navíc dochází ke stáčení vozovky. Řidiči tam jezdí velmi rychle a nebezpečně předjíždí i v místě, kde je horizont. Mnoho řidičů nerespektuje nejvyšší povolenou rychlost. Loni tam zahynul motorkář, v zimě 2009 čtyři lidé uhořeli při havárii osobního automobilu.

Odbočka na BoskoviceŘidičům přijíždějícím z Boskovic chybí kruhový objezd, který by usnadnil odbočení na hlavní silnici. Problém způsobují kamiony odbočující na Boskovice. Ty brání ve výhledu autům odbočujícím do Brna. Od roku 2008 se tam stalo šest nehod, při kterých zemřeli 3 lidé.

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

V budoucnu by se novým silničním tahem Brno-Svitavy měla stát rychlostní silnice R43. Její stavba se plánovala již za druhé světové války. Nejsou na ni však také finance. Stát se zahájením prací na této páteřní komunikaci počítá někdy kolem roku 2025.

přehrát video
Policejní mluvčí Iva Šebková o nejkritičtějších místech
Zdroj: ČT Brno, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • ArtZóna poprvé z Brna
    ArtZóna poprvé z Brna vydáno 23. 1. 2018 10:14 Moderátor nového týdeníku České televize o kultuře a jejích souvislostech Saša Michailidis se v úterý 23. ledna 2018 poprvé přihlásí z brněnského studia. Diváky čeká bezmála ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Ocenění Prix CIRCOM pro dokument Sólo pro jednu ruku
    Ocenění Prix CIRCOM pro dokument Sólo pro jednu ruku vydáno 25. 5. 2018 07:46 Hlavní cenu v kategorii Hudba a umění v soutěži evropských televizních stanic PRIX CIRCOM 2018 převzali včera večer v holandském Leeuwardenu tvůrci koprodukčního dokumentu Sólo pro ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.