Zpravodajství Brno

Další ročník Sexistického prasátečka zahájili Nesehnutí happeningem

Velikost textu:
aktualizováno 2. 5. 2012 17:49

Brno - Už čtvrtý ročník ankety Sexistické prasátečko vyhlásilo brněnské sdružení Nesehnutí. Soutěž zahájilo dnes odpoledne v 15 hodin happeningem v brněnské ulici Staňkova. Aktivisté tam vytvořili oživlý billboard zobrazující svět reklamy plný předsudků. Anticena má poukázat na zneužívání stereotypů a zobrazování mužů a žen v reklamách diskriminujícím způsobem.

Happening pořadatelů ankety Sexistické prasátečko
Happening pořadatelů ankety Sexistické prasátečko
Otevřít galerii
 • Happening pořadatelů ankety Sexistické prasátečko zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Happening pořadatelů ankety Sexistické prasátečko zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Happening pořadatelů ankety Sexistické prasátečko zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Happening pořadatelů ankety Sexistické prasátečko zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Cenu, na kterou většina firem nemůže být pyšná, udělilo sdružení Nesehnutí už třikrát. Anketou chtějí organizátoři zdůraznit různé projevy sexismu v reklamě. "Nejedná se vždy o nahé ženské tělo, projevy sexismu jsou velmi různorodé," objasnila koordinátorka programu Ženská práva jsou lidská práva Kristýna Pešáková.

Při happeningu se organizátoři ankety pokusili o vytvoření živého billboardu zachycujícího stereotypy, které se v reklamě objevují. Od tradiční svůdnice, přes upachtěnou ženu posedlou úklidem po líného muže jehož jedinou vášní je televize a pivo.

přehrát video
NO COMMENT: Zahájení soutěže Sexistické prasátečko

"Firmy si ani mnohdy neuvědomují, že jejich reklama je sexistická nebo že by mohla někomu vadit. Rada pro reklamu už v několika případech rozhodla, že reklamy jsou neetické a podařilo se je odstranit. Samozřejmě některé firmy toto ani přesto nerespektují," řekla za organizátory Petra Havlíková.

Na Sexistické prasátečko může kdokoli navrhnout jakoukoli tištěnou, internetovou nebo televizní reklamu. Výherci od Nesehnutí dostanou diplom a knihu o genderových stereotypech.

Sexistické prasátečko
Sexistické prasátečko
Více fotek
 • Sexistické prasátečko autor: Jiří Dukát, Zora Javorská, zdroj: zenskaprava.cz http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3532/353166.jpg
 • Sexistické prasátečko zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3532/353194.jpg
 • Sexistické prasátečko zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3532/353193.jpg
 • Billboard MPL stavebnin zdroj: Nesehnutí http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3033/303261.jpg

Sexistické prasátečko má za sebou už tři ročníky

2009
Sexistické prasátečko 2009V prvním ročníku lidé navrhli celkem 23 reklam. V internetovém hlasování zvítězil billboard umístěný v brněnské ulici Drobného propagující noční klub Belvedere. Na druhém místě skončila reklamní agentura Babka, která své produkty propagovala obrazem ženy se zalepenými ústy a sloganem "Několik okamžiků vzácného ticha". Jako třetí skončila firma 1A-Auto, která propagovala prodej aut sloganem "Rozjeďte to s autem od nás" a obrazem muže a ženy v sexuální poloze na kapotě auta.

2010
Sexistické prasátečko 2011Ve druhém ročníku bylo nominováno 28 reklam. Hlasování organizátoři rozdělili do dvou částí - nejvíce sexistickou reklamu vybírala veřejnost i odborná porota. U veřejnosti získala nejvíce hlasů reklama zámečnické firmy s textem "Přeřízneme, ohneme vše dle Vašeho přání" doplněná fotkou takřka svlečené ženy. Odborná porota zvolila jako nejsexističtější billboard stavební firmy VAŠSTAV s fotkou starší silně nalíčené ženy v natáčkách a s nápisem Regenerace. Reklama podle odborníků zesměšňovala ženy středního věku.

2011
Reklama Komerční bankyDo třetího ročníku bylo nominováno 91 reklam. Hlasovalo se ve třech kategoriích - Ženy jako objekty, Ženy jako části těla a Další projevy sexismu. Pomyslné zlaté medaile v anketě získaly stavební firma Avos se sloganem "Postavíme vám ho všude" a Komerční banka, která na sebe strhla pozornost reklamou "Užij si první bankovní styk". Mezi vítězi se objevil také brněnský pivní šenk Černá růže, jehož reklamu označila za nejvíce pobuřující odborná porota. Návštěvníky lákal cedulí s nápisem "Milé ženy a dívky, máte problémy s nadváhou? Ošklivou pleť? Řídké vlasy? Přijďte k nám, je tu tma a všichni jsme ožralí!"


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • ArtZóna poprvé z Brna
    ArtZóna poprvé z Brna vydáno 23. 1. 2018 10:14 Moderátor nového týdeníku České televize o kultuře a jejích souvislostech Saša Michailidis se v úterý 23. ledna 2018 poprvé přihlásí z brněnského studia. Diváky čeká bezmála ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Ondřej Vetchý jako filozof Jeroným Pražský
    Ondřej Vetchý jako filozof Jeroným Pražský vydáno 23. 5. 2018 14:00 Závěrečnou etapu života jednoho z největších českých filozofů a reformátorů, Jeronýma Pražského, představuje nový koprodukční snímek České televize Poslední útěk. Doku drama ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.