Zpravodajství Brno

S prvním májem se slavnostně otevřela přístaviště na Baťově kanálu

Velikost textu:

Strážnice - Přestože plavební sezóna na Baťově kanálu začíná už v dubnu, jeho oficiální odemykání se v několika přístavech od Otrokovic až po slovenskou Skalicu tradičně koná 1. května. Například ve Strážnici slavnostní otevření přístavu spojili s jarmarkem a ukázkou historických zemědělských strojů.

Baťův kanál
Baťův kanál
Otevřít galerii
 • Baťův kanál zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Baťův kanál láká i cyklisty zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Baťův kanál zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Plavební sezóna na Baťově kanálu trvá obvykle od dubna až do podzimních měsíců. V letošním roce na Baťově kanálu přibude pět nových přístavišť ve Spytihněvi, dvě ve Starém Městě u Uherského Hradiště, ve Strážnici a Sudoměřicích. 

"Turistická plavba zažívá v posledních letech v celé Evropě rozmach a my nesmíme zůstat pozadu. Baťův kanál je pro nás vzorovou ukázkou, že i v České republice má vodní turismus budoucnost," uvedl v tiskové zprávě šéf Ředitelství vodních cest Jan Skalický.

přehrát video
NO COMMENT: Baťův kanál

Návštěvníci si mohou vypůjčit hausbót nebo malý motorový člun, který sami řídí. Proplouvají tak šedesát kilometrů dlouhou vodní cestou. Kdo preferuje spíše příjemnou odpočinkovou plavbu, může si rezervovat výlet velkou lodí s vyhlídkovou palubou a barem. Plavby se dají kombinovat s cyklistikou a návštěvou turistických cílů Slovácka a Hané.

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Baťův kanál
Baťův kanál

V posledních letech se zde výrazně rozvíjí také cykloturistika. Podle Centrály cestovního ruchu Východní Moravy je cyklostezka podél Baťova kanálu nejoblíbenější lokalitou pro cyklisty a bruslaře tohoto regionu. Loni se na celé trase mezi Kroměříží a Hodonínem projelo kolem půl milionu lidí.

Baťův kanálBaťův kanál patří mezi nejvýznamnější turistická lákadla východní Moravy. Jeho délka (od Otrokovic do Skalice) je v současnosti přibližně 53 km. Některé úseky vedou řekou Moravou, jinde vede uměle vyhloubenými kanálovými úseky. Celkově je splavný od Kroměříže po Hodonín, je zde ale několik "překážek". Rozdíl výšek na této vodní cestě vyrovnává 13 zdymadel. Plavební hladina je udržována 13 jezy. Hloubka Baťova kanálu je průměrně 1,5 metru.

Vybudován byl v letech 1935–1938. Hlavním po vodě dopravovaným materiálem byl až do 60. let lignit z ratíškovických dolů, které vlastnila firma Baťa. Lignit se dopravoval do Otrokovic, kde byl spalován pod kotli tepelné elektrárny, která zásobovala kožedělný závod teplem a elektřinou. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Myšák Anymaus naučí děti animovat
    Myšák Anymaus naučí děti animovat vydáno 11. 5. 2020 11:20 Jak vzniká loutka a jak zařídit, aby se hýbala? Jak udělat bouřku nebo vítr? Nejen to odhalí nový pořad Animační školička. Pro Českou televizi ji natočil tvůrce populárních ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Pohybovky Pavla Kříže
    Pohybovky Pavla Kříže vydáno 16. 4. 2020 09:15 Období, kdy většina seniorů zůstává kvůli prevenci před nákazou koronavirem doma a omezení přirozeného pohybu pro ně může mít neblahé zdravotní následky, pomáhá zmírnit herec ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.