Zpravodajství Brno

Improvizace jako sportovní zápas. To je Improtřesk

Velikost textu:

Brno - Více než sto českých herců-improvizátorů ukázalo svoje umění na improvizačním festivalu Improtřesk. Diváky, kteří přišli do brněnského střediska volného času Lužánky, rozesmívali herci od pátku. Ti nejlepší se mezi sebou utkali v sobotním Gala zápase.

Improliga
Improliga

"Je to adrenalin, neuvěřitelně napínavá disciplína, protože nevíte, co se stane," popsala kouzlo improvizace herečka Hana Malaníková.

Úkol pro všechny je jasný – týmy se na pódiu trumfují v tom, kdo pohotověji a vtipněji zareaguje. "Je to takový hokej na scéně. Hrají dva týmy proti sobě, rozhodčí jim píská fauly, hraje se na skóre. Tým, který má nejvíce bodů, vyhrává," objasnil pravidla Impotřesku organizátor Ivo Klvaň.

Téma si ale herci neurčují sami. Zadání vychází z momentálního nápadu publika. "Tady divák, na rozdíl od klasického divadla, opravdu dění na scéně ovlivňuje svým tématem. Navíc dostane do ruky míčky. Když se mu nelíbí rozhodcovský verdikt, tak může míček hodit po rozhodci nebo herci," dodal Klvaň. 

A brněnští diváci improvizátory rozhodně nešetřili. Záběr témat byl široký – od obyčejného šuplíku, povolání zemědělce až po trojhlavého brontosaura. Jak si herec poradí s tématem zemědělec? Chopí se imaginární motyky a rázem se další promění v kvetoucí kukuřici. Třetí herec výjev glosuje výkřikem: "Jsem evropská dotace!"

přehrát video
NO COMMENT: Improtřesk v Brně

Úžasný zážitek, shodli se diváci Impotřesku

"Nevím, co se mi líbilo nejvíc, spíš asi hlášky než scénky. Má to své kouzlo, protože člověk neví, na co jde," uvedl po představení jeden z diváků.

Paradoxně i na improvizaci je ale podle herců potřeba trénovat. Hlavně schopnost rychle reagovat, rozvinout nápad a vystavět příběh. "V improvizaci je hodně důležité, že se učíte spolupracovat. Nevíte, do čeho jdete. Jste tam a musíte být k dispozici všem ostatním hráčům," vysvětlila Malaníková.

Improliga se sice inspiruje sportovními pravidly, ale je především o divadle. Dva čtyřčlenné týmy (2 ženy, 2 muži) se navzájem utkávají v improvizacích na divácká témata. Na rozdíl od sportovních zápasů není cílem porazit soupeře, ale společně vytvářet improvizaci pro radost vlastní i diváckou. Hráči tedy hrají spolu, ne proti sobě.

Na dodržování pravidel v průběhu hry dohlíží nesmlouvavý a přísný tandem tří rozhodčích (hlavní rozhodčí a jeho dva pomocníci). V průběhu představení vzniká tajné trojspojenectví obou týmů a diváků proti této trojici. Diváci mohou využít "princip pantofle" – pokud nejsou s výkonem rozhodčích spokojení, mohou ji na znamení nesouhlasu hodit na "kluziště". Více o pravidlech si můžete přečíst na webu Improligy.   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna
    Video
    Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna aktualizováno 26. 4. 2014 17:20 Ořechov (Brněnsko) - Bitva z konce druhé světové války, která se udála u malé obce na Brněnsku, předznamenala osvobození moravské metropole. Stovky nadšenců si dnes za doprovodu ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Safa, Vivek, Ailsa, Phuong, Manh
    Safa, Vivek, Ailsa, Phuong, Manh vydáno 18. 10. 2017 13:43 Jak se u nás žije lidem, pro které Česká republika není rodnou zemí, ale přesto si ji vybrali jako svůj domov? Jak se mění jejich víra, tradice a hodnoty? Nejen o tom je nový ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.