Zpravodajství Brno

Na Hodonínsku houbaři objevili jednu z nejvzácnějších hub

Velikost textu:

Hodonínsko - V lesích se začaly objevovat kloboučky prvních jedlých hub. A houbaři na Hodonínsku dokonce objevili jednu z nejvzácnějších – ucháče svazčitého. Ten roste jen v dubnu a květnu, a to pouze na několika málo místech jižní Moravy.

Houbař fotí vzácného ucháče svazčitého
Houbař fotí vzácného ucháče svazčitého
Otevřít galerii
 • Houbař fotí vzácného ucháče svazčitého zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Ucháč svazčitý zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Ucháč svazčitý byl poprvé popsán roku 1834 zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Houbaři vzácný nález zdokumentovali zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

"Našel jsem ho tento týden v úterý. Byl jsem překvapený, protože sice stojíme v lokalitě, kde ucháč obvykle roste, ale na tomto místě se neobjevil už tři roky," svěřil se houbař a šťastný nálezce vzácné houby Ladislav Špeta. Sám už ucháčů svazčitých našel v lesích mezi Hodonínem a Ratíškovicemi čtrnáct kousků. 

Ladislav Špeta si ke svému nálezu povolal posily, aby vzácné houby, které se objeví jen jednou za pár let, společně zdokumentovali. "Tato houba je tajemná už třeba tím, že byla poprvé popsána českým mykologem Krombholzem v 19. století. Pak si dala sto roků přestávku a potom byla opět popsaná až roku 1938. Náš předseda Aleš Vít mně dokonce volal, protože on sám ji v ruce ještě neměl," řekl další z houbařů Václav Koplík.

přehrát video
Houbaři o nálezu vzácného ucháče svazčitého

Ucháč svazčitý roste v listnatých lesích, nejčastěji v teplejších oblastech. Houba je jedlá, musí se ale před další úpravou asi 20 minut povařit a vodu je třeba následně slít – jako je tomu i u jiných ucháčů. Kvůli jejich řídkému výskytu ale houbaři ucháče svazčité nesbírají. Kdyby z moravských lesů zmizely úplně, byla by to prý velká škoda. 

Ucháč svazčitý

Ucháč svazčitýHouba může vyrůst do velikosti až 20 centimetrů. Klobouk má červenohnědý, nepravidelně zprohýbaný, nahoře vybíhající ve dva až čtyři zahrocené cípy.  Ucháč svazčitý popsal v roce 1834 J. V. Krombholz z okolí Prahy. Později vznikly pochyby, zda jde o nový druh houby, protože ucháč nebyl po dlouho dobu k nalezení. V roce 1893 byla houba znovu popsána v Severní Americe pod jménem Gyromitra brunnea. Za sto let ji v našich krajích znovu popsal p. Velenovský pod jménem Gyromitra pratensis. Z pozdější doby jsou známy zprávy o nálezech této houby v Maďarsku a Německu, další nález v Čechách se povedl například v roce 1973.

Zdroj: AtlasRostlin.cz


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Sama doma s Janou a Veronikou
    Sama doma s Janou a Veronikou vydáno 10. 1. 2018 11:50 Pátečním vysíláním pořadu České televize Sama doma vysílaným z brněnského studia provedou nové moderátorky. Jana Adamcová a Veronika Boleslavová se poprvé představí 12. ledna 2018.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Ondřej Vetchý jako řecký snílek
    Ondřej Vetchý jako řecký snílek vydáno 9. 1. 2018 15:00 Příběh jednoho z tisíců řeckých migrantů, kteří se na konci 40. let minulého století vydali žít svůj sen o životě v socialistické zemi do tehdejšího Československa, vypráví ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.