Zpravodajství Brno

Brno opravuje další funkcionalistickou památku

Velikost textu:

Brno – Jihomoravská metropole je městem funkcionalistických skvostů, shodují se odborníci. Kromě vily Tugendhat mezi ně patří i vila bratrů Kubových v Řečkovicích. Stavba byla v minulých dekádách zdevastována, a tak se ji snaží majitel – dnes město Brno, postupně opravovat. Letos přijde na řadu výměna oken za více než milion korun.

Ve funkcionalistické památce dnes sídlí dům dětí
Ve funkcionalistické památce dnes sídlí dům dětí
Otevřít galerii
 • Ve funkcionalistické památce dnes sídlí dům dětí zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Svitavská radiála vede doslova za okny vily zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Vlastní vila Aloise Kuby v Brně-Řečkovicích zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Původní schodiště na dobové fotografii zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Ukryta za protihlukovou stěnou Svitavské radiály se v Brně-Řečkovicích nachází vila bratrů Kubových. Tu společně se svým sourozencem architektem Vilémem postavil v roce 1936 Alois Kuba. Třípatrová funkcionalistická stavba patří podle odborníků ke klenotům meziválečné architektury Brna. "Její jedinečnost je v tom, že to není ten typicky čistý, puristický funkcionalismus, ale jsou tady i romantické motivy. Vlastně i uspořádání schodiště s terasou jej odlišuje od rigidních funkcionalistických staveb," popsal odborník z Národního památkového ústavu Karel Doležel. 

"Je to ukázka pozdního romantického funkcionalismus. Kuba nebyl ortodoxní funkcionalista jako Kyselka, Fuchs a další."

Karel Doležel, Národní památkový ústav

Vila má za sebou pohnutý osud. V osmdesátých letech v domě sídlila Státní bezpečnost, právě tehdy byla většina původních prvků zničena. "Jedna z mála věcí, co se prostorově zachovala, je toto schodiště se zábradlím," ukazoval při prohlídce vily Doležel. 

přehrát video
O vile Aloise Kuby hovoří Karel Doležel z NPÚ

Svého času dokonce hrozilo, že dům půjde k zemi, aby ustoupil stavbě silnice. Ulice Hradecká nakonec vede po mostě jen kousek od domu. Vila ale ztratila své původní okolí – rozsáhlé zahrady, které ji obklopovaly. Památku dnes vlastní a spravuje město, které ji využívá jako dům dětí a mládeže. "Vilu jsme převzali jako historický majetek od Ministerstva vnitra. A podle toho objekt i vypadal. Už několik let se snažíme postupně jeho stav zlepšovat, letos chceme dokončit výměnu oken," potvrdil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.  

Dům s pohnutým osudem 

Stavitel Alois Kuba byl po krátkém zatčení gestapem v roce 1943 donucen vilu prodat brněnské Němce Edith Piesch a během jednoho měsíce se vystěhovat do svého bytu na Kotlářské ulici. Po válce byla vila zkonfiskována a sloužila lékařským účelům. Od roku 1957 v ní byly zřízeny jesle, které o dvacet let později vystřídalo sídlo Státní bezpečnosti. Po revoluci přešel dům do správy města Brna. Teprve v roce 2009 se na popud odborné veřejnosti stala kulturní památkou.

Vlastní vila Aloise Kuby (1936)

Vila Alise Kuby měla pohnutý osudDům navrhnul bratr Aloise Kuby Vilém, vlastní vila Aloise Kuby je v kontextu Vilémovy tvorby něčím zcela výjimečným. Dvoupatrová budova stojí na svažitém pozemku, který původně tvořila rozlehlá zahrada. Hlavní vchod je pod úrovní terénu a vedou k němu široká schodiště. Výrazná křivka dalšího schodiště se klene nad tímto vstupním nádvořím a spojuje dům s terasou na střeše garáží. V přízemí domu se nacházel byt správce a pokoje služek. Schodiště ve vstupní hale vede do haly v patře, kterou prosvětluje oblá prosklená stěna zimní zahrady. Zde se nachází obývací pokoj a kuchyň. Ložnice, šatna a lázeň jsou umístěny v posledním podlaží s další krytou terasou. Rozsáhlý suterén skrýval technické zázemí včetně rozvodny ústředního topení a protiletecký úkryt. Interiér domu byl vybaven nábytkem vyrobeným brněnskými UP závody podle návrhu bratrů Kubových. 

Zdroj: Brněnský architektonický manuál


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Sama doma s Janou a Veronikou
    Sama doma s Janou a Veronikou vydáno 10. 1. 2018 11:50 Pátečním vysíláním pořadu České televize Sama doma vysílaným z brněnského studia provedou nové moderátorky. Jana Adamcová a Veronika Boleslavová se poprvé představí 12. ledna 2018.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Brněnské posily v olympijském týmu ČT
    Brněnské posily v olympijském týmu ČT vydáno 2. 2. 2018 11:45 Už v úterý 6. února 2018 odlétají do dějiště letošní zimní olympiády sportovní redaktoři brněnského studia České televize Petr Kubásek a Ondřej Tomek. S jejich reportážemi a ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.