Zpravodajství Brno

S jarem přichází další sezóna boje s klíněnkou jírovcovou

Velikost textu:

Jižní Morava – Klíněnka jírovcová, která napadá maďaly jírovce, lidově označované jako kaštany, způsobuje vrásky na čele správcům zeleně už nyní. Krásně zbarvený motýl je na Moravě obávaným škůdcem už od roku 1993, kdy se poprvé objevil v Lednici nebo ve Valticích. Účinný prostředek v boji proti němu se zatím nepodařilo najít. Podle odborníků pomáhá kombinace odklízení listí a používání postřiků.

Listy napadené klíněnkou jírovcovou
Listy napadené klíněnkou jírovcovou
Otevřít galerii
 • Listy napadené klíněnkou jírovcovou zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • V Brně-Tuřanech bojují s klíněnkou pomocí chemického postřiku zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • V Brně-Tuřanech bojují s klíněnkou pomocí chemického postřiku zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • V Brně-Tuřanech bojují s klíněnkou pomocí chemického postřiku zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Kaštanové aleje na podzim kvůli náletu milionových hejn klíněnky ztrácejí zelenou barvu a místo toho jsou listy rezavé a na podzim opadají dříve, než by měly.

"Je to spíše estetický problém, podle výzkumů strom samotným výskytem klíněnky příliš netrpí," popsal odborník z Mendelovy univerzity Vladimír Vůla. Drobounký motýl nezpůsobuje úhyn jírovců, ale stromy oslabuje. Ty jsou potom náchylnější k nejrůznějším chorobám, které mohou způsobit až jejich odumření.

Housenky klíněnky jírovcovéKlíněnka jírovcová byla objevena v roce 1984 u makedonského jezera Ohrid, kde kalamitně napadla stromy evropského druhu jírovce maďalu. Nejbližší příbuzné má klíněna ve východní Asii, přesto entomologové vyvrátili domněnku, že škůdce byl do Evropy zavlečen z této oblasti. Druh má podle genetických analýz původ právě v Evropě. Zatím zůstává neodhaleným tajemstvím, proč napadá vysazované jírovce, z jakých důvodů se jí nedokážou bránit, a proč není účinně regulována místními parazity.

Boj proti klíněnce je jako boj s větrnými mlýny

Ačkoliv je klíněnka původně evropský druh, nemá přirozené nepřátele a její populace se tak nekontrolovatelně rozmnožuje. Za rok může klíněnka zplodit až pět generací, což jsou miliardy miniaturních motýlů.  "Myslím si, že klíněnka jírovcová už se nedá vymýtit. Stala se součástí naší středoevropské fauny. Navíc tady nemá přirozeného nepřítele," dodal zoolog Petr Jiskra.

Města po celé republice proto hledají způsob, jak se drobného škůdce zbavit alespoň částečně. Nejvhodnější je kombinace podzimního shrabávání a kompostování listů s postřiky, které se na stromy aplikují na jaře.

Takový postup zvolila například brněnská Veřejná zeleň. V uplynulých dnech její pracovníci ošetřili 52 stromů například v městské části Tuřany. "Klíněnka se v městské části objevovala na všech stromech. Inspiraci jsme získali v Praze, kde některé čtvrti takto s úspěchem postupují," popsal místostarosta městské části Michal Krátký (nez.). Postřik insekticidem stál Tuřany dvacet tisíc korun.

přehrát video
Místostarosta Brna-Tuřan Michal Krátký (nez.)

"Stromy je nyní potřeba po dobu sedmi dnů chránit, proto jsme je museli nechat obalit speciální fólií, aby se k nim nedostali psi nebo děti. Mohlo by totiž dojít ke zdravotní újmě. Z tohoto důvodu jsme také na týden uzavřeli dětské hřiště," dodal Krátký.

Jak stromy chránit proti klíněnce

Sběr listí je velice šetrným a jednoduchým způsobem boje proti klíněnce. Listí se z okolí jírovců odklízí důkladně a opakovaně a poté je buď spáleno, nebo zkompostováno. Podle ochránců přírody je kompostování šetrnější, protože postačí ke zničení larev klíněnky a zároveň zachová ostatní faunu.

Chemické postřiky zabraňují larvám klíněnky v dalším vývoji. Postřik kontaktním insekticidem se aplikuje obvykle kolem 10. dubna a opakuje se za deset dní. Tehdy se na kmeni shromažďují klíněnky připravené ke kladení vajíček. Je nutné ošetřit všechny jírovce v širším okolí, aby hliněnky neměly kam přeletět. Tento postřik ovšem není vhodný pro hustě zalidněné oblasti, protože do kontaktu s kmenem by se neměli dostat například psi. Náklady na nákup tohoto postřiku jsou nižší, ale je nutné stromy oplotit a do jejich blízkosti umístit varovné cedule. Přípravek ale stromy neochrání proti dalším generacím klíněnky, jejichž dospělci se shromažďují ve vyšších patrech koruny stromů.

Ostatní chemické postřiky se aplikují obvykle na začátku května na spodní větve stromů. Nevýhodou postřiků je jejich vysoká cena, aby byl strom stoprocentně ochráněný, musel by být postřik aplikován všude, ne pouze na spodní větve. I přes pouze částečný účinek se používá tam, kde je nutné zachovat estetickou hodnotu stromu.

Zdroj: www.klinenka.unas.cz

 • Klíněnka jírovcová
  Klíněnka jírovcová autor: ČT24, zdroj: ČT24
 • Napadený kaštan
  Napadený kaštan autor: ČT24, zdroj: ČT24

Řada měst se ale použití postřiků brání. Na některých místech města odrazuje výše investice, jinde, třeba v Lednicko-valtickém areálu nebo v aleji slavkovského zámku, to není možné kvůli ochraně přírody. Bezručova alej v Lednici patří stejně jako Barokní alej ve Slavkově do soustavy chráněných území evropského významu Natura 2000 a chemikálie se tady používat nesmí.

"Až v průběhu prázdnin koruny jírovců zhnědnou, berme to tak, že u nich přichází podzim dříve než u jiných dřevin. Vždyť estetická hodnota jírovce maďalu je dotčena "jen" částečně. Zkusme se smířit s faktem, že to tak je a delší čas i bude," uvedl ředitel Biosférické rezervace Dolní Morava Jan Vybíral v materiálu o klíněnce jírovcové. Do budoucna má být navíc obnova Bezručovy aleje, spojující Valtice a Lednici, postavena na lípě velkolisté jako hlavním alejovém druhu.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Příběhy neživých herců: od Kašpárka po Kukyho
    Příběhy neživých herců: od Kašpárka po Kukyho vydáno 30. 9. 2019 09:49 Fenomén českého loutkářství připomene Česká televize v novém cyklu Česká loutka. V brněnském studiu České televize ho natočil režisér a scenárista Pavel Jirásek. Od 3. října ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Ondřej Sekora – práce všeho druhu
    Ondřej Sekora – práce všeho druhu vydáno 17. 9. 2019 15:39 Strhující příběh průkopníka dětské knižní tvorby Ondřeje Sekory přináší Česká televize v novém dokumentárním filmu, který v brněnském studiu natočil scenárista a režisér ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.