Zpravodajství Brno

Chráněné bydlení podpoří dotace z evropských fondů

Velikost textu:

Brno - Řada měst a obcí v Jihomoravském kraji stále čeká na vybudování takzvaného chráněného bydlení. S jejich výstavbou se sice počítalo, nakonec ale záměr ztroskotal na nedostatku financí. Nadějí jsou dotace z evropských fondů, o které si obce za tímto účelem mohou nově zažádat.

Lidé v ubytovně musejí pomáhat s uklízením a opravami
Lidé v ubytovně musejí pomáhat s uklízením a opravami

Znojmo, Hustopeče, Hodonín nebo Blansko. Všude tam čekají desítky žadatelů na takzvané chráněné bydlení. "V letech 2009 až 2011 se počítalo s rozvojem služeb chráněného bydlení v počtu pěti až deseti zařízení v různých regionech kraje. Otevřít se nám ho podařilo pouze v Šanově a k tomu tréninková bydlení v Kyjově a ve Střelicích," uvedl vedoucí sociálního odboru Jihomoravského kraje Martin Petříček.

Pomoci obcím, městům a neziskovým organizacím dosáhnout na dotace od Evropské unie nebo Ministerstva práce a sociálních věcí může kraj – tím, že výstavbu chráněného bydlení zahrne do svého plánu pro rozvoj sociálních služeb.

Počítá se ale s tím, že i tak se budou obce a města na výstavbě chráněných bydlení finančně podílet. Jenomže právě v tom byl v minulém období největší problém. Většina z nich na to neměla dostatek financí a navíc doposud nebyl vypsán ani žádný konkrétní dotační titul, ze kterého by se peníze na takové účely daly čerpat. Výzva Regionálního operačního programu Jihovýchod zaměřená na tento typ sociálních služeb byla vyhlášena loni na podzim. Zájem už projevilo šest obcí na Tišnovsku a Boskovicku, které už zpracovaly i projekty.

Šance pro handicapované začít žít lépe

Chráněné bydlení využívají především klienti domovů pro zdravotně postižené. Pomáhá jim osamostatnit se a začlenit se do běžného života. Hlavní myšlenka je, aby handicapovaní opustili zdi ústavů a integrovali se do společnosti. Chráněné bydlení funguje jako malá domácnost, kde spolu žije skupinka lidí. Ti se společně pod dohledem sociální pracovnice učí řešit každodenní problémy, sami si vaří, perou, uklízejí a připravují se na samostatný život.

přehrát video
Chráněná bydlení

"Snažíme se klientům dopomoct k co nejsamostatnějšímu způsobu života v rámci jejich možností a schopností. Snažíme, aby ten život toho domova byl jako v běžné rodině," uvedla Jana Lexová z domova pro tělesně postižené Diakonie ČCE - středisko BETLÉM v Břeclavi.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Česká televize uvede záznam představení brněnského HaDivadla
    Česká televize uvede záznam představení brněnského HaDivadla vydáno 4. 3. 2021 15:15 Gorkého ikonický text ruského realismu se v nastudování brněnského HaDivadla stal jedním z mimořádných počinů současného českého divadla. Inscenace, která získala Cenu Divadelních ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • SeČTeno, tentokrát z Brna
    SeČTeno, tentokrát z Brna vydáno 4. 3. 2021 10:57 Dopady koronavirové krize v jednotlivých krajích České republiky mapuje zpravodajský projekt České televize SeČTeno. V pátek 5. 3. 2021 se vysílání ČT24 zaměří na Jihomoravský kraj.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.