Zpravodajství Brno

Velehrad se připravuje na cyrilometodějské jubileum

Velikost textu:

Velehrad - Moravské poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku je v plné přípravě na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Slavit se bude až v roce 2013, významné události ale předchází příprava stavební i duchovní. Velehrad se má proměnit v moderní evropské poutní místo.

Bazilika na Velehradě
Bazilika na Velehradě
Otevřít galerii
 • Bazilika na Velehradě zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Stavební práce na Velehradě zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Obnova Velehradu zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Stavební práce na Velehradě zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Pět set dní zbývá do oslavy příchodu slovanských věrozvěstů. Klid na Velehradě je jen zdánlivý. Třísetmilionová investice do proměny poutního místa už totiž začíná být znát. Po dvaceti letech bude obnovena ohradní zeď, své místo v ní znovu budou mít barokní sochy světců. K nepoznání je i nádvoří, které je zcela nově vydlážděné.

"Musíme se postarat, aby to místo bylo hodnotné a mělo krásný zevnějšek," uvedl statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš (ODS).

přehrát video
Náměstek zlínského hejtmana Libor Lukáš o obnově Velehradu

Kapacita nádvoří před bazilikou vystačí přibližně pro 30 tisíc poutníků. V plné permanenci bude hlavně v červenci 2013, v den cyrilometodějského výročí. A možná i za účasti hlavy katolické církve.

Příchod věrozvěstů připomíná i nová kniha

Diplomatické pozvání už bylo do Vatikánu odesláno, teď je aktuální i duchovní průprava. Třeba s novou knihou o věrozvěstech, kterým střední Evropa vděčí za písmo a jazyk, a Česko navíc i za základy státnosti.

O věrozvěstech vypráví i nová kniha Petra Piťhy. Autor ale nenapsal elaborát pro duchovní odborníky, příběh Cyrila a Metoděje je čtivý a hlavně srozumitelný, třeba i dětem. A nikoliv na úkor historických faktů. "Myslím si, že kniha je z hlediska popularizace vědy v pořádku," říká Piťha.

"Nemůžeme vytahovat to, co bylo napsáno před 100 lety, dnes je to potřeba podat jinak," tvrdí také olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Nová kniha Petra Piťhy
Nová kniha Petra Piťhy

Ambicí Velehradu je být moderním poutním místem, stejně jako třeba portugalská Fátima nebo francouzské Lurdy. I díky těmto snahám se východní Evropa probojovala také na prestižní mapu Evropských poutních stezek.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • ArtZóna poprvé z Brna
    ArtZóna poprvé z Brna vydáno 23. 1. 2018 10:14 Moderátor nového týdeníku České televize o kultuře a jejích souvislostech Saša Michailidis se v úterý 23. ledna 2018 poprvé přihlásí z brněnského studia. Diváky čeká bezmála ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Televizní premiéra Páry nad řekou
    Televizní premiéra Páry nad řekou vydáno 20. 3. 2018 14:42 Spojuje je jazz a emigrace z bývalého Československa. Hudební legendy Ján Jankeje, Lubomír Tomaškovič a Laco Deczi nechají nahlédnout do svých životů v koprodukčním dokumentu České ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.