Zpravodajství Brno

Na Hostýně přivítalo nový rok modlitbou 5000 lidí

Velikost textu:

Hostýn - Přesně o novoroční půlnoci byla v obležení poutníků proslulá mariánská bazilika na vrcholu svatý Hostýn na Kroměřížsku. Už tradičně tam olomoucký arcibiskup Jan Graubner sloužil první mši v novém roce.

Novoroční mše na Hostýně
Novoroční mše na Hostýně

Kvůli půlnoční bohoslužbě lidé cestovali i stovky kilometrů. Jejich cílem byla rozzářená bazilika na posvátném vrcholu. Překážkou nebyla ani nepříjemná zima nebo náledí. Někdo se ponořil do sebe, jiný potřeboval cítit společenství. Nový rok přivítalo na Hostýně modlitbou na 5 000 lidí.

Novoroční mše na Hostýně
Novoroční mše na Hostýně

Hostýn je posvátný po staletí. Právě tady měl podle legendy mariánský zázrak zachránit Moravu před nájezdem tatarských vojsk. Letos je to přesně sto let od děkovné papežské korunovace, poutní místo se proto promění v místo celonárodních oslav. Odstartovala je právě novoroční půlnoční mše, která poutníky nadchla. "Povzbuzuje mne to celý rok," říká Jarmila Lužná, která přijela na Hostýn z Nezamyslic.

přehrát video
NO COMMENT: Věřící přivítali nový rok na Hostýně

Mše trvala až do druhé hodiny ranní. Pak se tisíce spokojených poutníků vydaly na cestu domů.

přehrát video
Reportáž Josefa Kvasničky
Kontakt na autora reportáže: josef.kvasnicka@ceskatelevize.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Boží mládí s Veronikou, Ondrou a Vladimírem
    Boží mládí s Veronikou, Ondrou a Vladimírem vydáno 19. 11. 2020 10:36 Pohled na současný svět očima tří mladých lidí přináší nový časosběrný dokumentární cyklus Boží mládí. Jeho protagonisty spojuje víra, dobrovolnická činnost a chuť pomáhat.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Španělská chřipka
    Španělská chřipka vydáno 16. 11. 2020 21:50 V brněnském studiu České televize momentálně natáčí režisér Pavel Šimák dokumentární film Španělské chřipka. Diváci jej uvidí příští rok na jaře na ČT2.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.