Zpravodajství Brno

Zlínská dvojčata prošla první fází proměny

Velikost textu:

Zlín - Konec demoličních prací a začátek zpevňování sloupů a zabezpečení statiky. Takový úkol před sebou mají stavbaři, kteří rekonstruují budovy 14 a 15 v bývalém továrním areálu firmy Baťa. Budovy označované jako zlínská dvojčata se už za dva roky promění na kulturní a vzdělávací centrum. Kraj před nedávnem schválil jeho název - 14|15 Baťův institut. Do něj se přesunou tři instituce, které dosud sídlí v pronajatých budovách – Krajská galerie výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská knihovna Františka Bartoše.

 

Rekonstrukce zlínských dvojčat
Rekonstrukce zlínských dvojčat
Otevřít galerii
 • Rekonstrukce zlínských dvojčat zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Rekonstrukce zlínských dvojčat zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Rekonstrukce zlínských dvojčat zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Vizualizace Krajského kulturního a vzdělávacího centra ve Zlíně autor: City Work, Transat architekti, Zlínský kraj, zdroj: City Work, Transat architekti, Zlínský kraj https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

"Demoliční a výkopové práce v prostoru mezi oběma budovami jsou hotové, nyní probíhá statické bourání konstrukcí. Potom musí být ještě zpevněny betonové sloupy v obou budovách," vysvětlil náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš. Právě zpevnění statiky je nejnáročnější úkol. "Důležité bude neporušit celkovou statiku budov," vysvětlil manažer projektu Zdeněk Adamec.

Sloupy chtějí architekti zachovat, aby si prostory zachovaly vzdušnost a variabilitu. Na podzim 2012 má být po stavební stránce hotové jedno dvojče, za dalšího půl roku má být i to druhé. Aktuální informace o průběhu rekonstrukce nabídne web Baťova institutu.

Velké stěhování čeká Zlín na za dva roky

Kolosální stěhování čeká Zlín na podzim roku 2013. Ze tří institucí se budou stěhovat desítky tun archiválií, stovky uměleckých děl a půlmilionová sbírka knih krajské knihovny.

"Knihovní archivy a sklady budou umístěny pod úrovní prostranství mezi budovami 14 a 15. Tento veřejný prostor se stane místem pro setkávání a odpočinek s kavárnou, knihkupectvími, prodejními galeriemi a venkovními výstavami," popsal Lukáš.

přehrát video
NO COMMENT: Rekonstrukce zlínských dvojčat

Co bude v Baťově institutu?

0Krajská knihovna, expozice umění a architektury PROSTOR ZLÍN, nová expozice PRINCIP BAŤA, která bude prezentovat rozsáhlé sbírky výtvarného umění založenou právě Tomášem Baťou. Jádrem expozice bude zlínská architektura a design představující například práce Vincence Makovského a Zdeňka Kováře. V institutu bude také expozice o gobelínech z Valašského Meziříčí nebo tonetovém nábytku z Bystřice pod Hostýnem.

Příprava záměru trvala bezmála sedm let. Na akci za 900 milionů korun Zlínský kraj bude čerpat evropské dotace 500 milionů Kč. Investice je srovnatelná s rekonstrukcí Baťova mrakodrapu ve Zlíně. Zlínskou dominantu postavil v meziválečném období Jan Antonín Baťa jako administrativní středisko svého podniku. Stavba vysoká 78 metrů byla nejvyšší budovou v tehdejším Československu. Jeho rekonstrukce si vyžádala téměř 630 milionů korun.

přehrát video
Architekt Juraj Sonlajtner o zlínských dvojčatech

Zlínská dvojčata vznikla ve 40. letech podle návrhu architekta Jiřího Voženílka. Zlín jejich rekonstrukcí uskuteční myšlenku Antonína Bati, který už v roce 1935 založil Studijní ústavy, v nichž soustředil kulturní, vzdělávací a výzkumné instituce.

Rekonstrukce se dočkala také budova č. 21, takzvaný Baťův mrakodrap. "Jeho rekonstrukce je obecně vnímána jako zásadní impuls k obnově celého Baťova areálu. Opravený mrakodrap předčil očekává a dnes je důkazem, že baťovská architektura je živá, i když má jinou funkci," vysvětlil Lukáš.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Producentský den ČT na LFŠ v Uherském Hradišti
    Producentský den ČT na LFŠ v Uherském Hradišti vydáno 25. 6. 2020 14:36 V pondělí 10. srpna se v sálu Reduty v Uherském Hradišti koná Prodecentský den ČT. Představte svůj námět na televizní pořad kreativním producentům brněnského studia. Od 13 do 19 ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Jarda Plesl čte rytířské báchorky
    Jarda Plesl čte rytířské báchorky vydáno 3. 6. 2020 13:08 ​V těchto dnech jsme v brněnském studiu ČT natočili 10 příběhů cyklu Báchorky blanického rytíře, které letos na podzim odvysílá Déčko v rámci cyklu Čtení do ouška. Štáb ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.