Zpravodajství Brno

Rakouský Bauhaus připravuje arbitráž proti Česku

Velikost textu:
aktualizováno 9. 12. 2011 12:46

Brno – Rakouská společnost Bauhaus chystá arbitráž proti Česku, při které chce zemi žalovat o 2,24 miliardy korun. Firma už o připravované žalobě kvůli zastavenému projektu hobbymarketu v Brně-Ivanovicích dopisem informovala ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Jednatel tuzemského Bauhausu Aleš Pacal serveru E15.cz potvrdil, že právníci Bauhausu už zpracovávají podněty pro mezinárodní arbitráž.

Ivanovický Bauhaus
Ivanovický Bauhaus

Dopis Bauhausu pro MMR

"Dosavadní přímé škody, vznikající společnosti Bauhaus v důsledku nemožnosti otevřít obchodní centrum, vyčíslujeme na 7,88 milionu korun a celkovou škodu pro případ úplného zmaření naší investice odhadujeme na 2,24 miliardy korun."

Bauhaus je odhodlán škody vůči ČR uplatňovat i na základě smlouvy o ochraně investic uzavřené mezi oběma zeměmi. Současně žádá ministerstvo pro místní rozvoj, aby prošetřilo postup stavebního úřadu. Podle jeho pracovníků se ale právě doporučením ministerstva pro místní rozvoj řídil. Stejně jako rozhodnutím soudu, na který se obrátili obyvatelé Brna-Ivanovic, kteří se stavbou nesouhlasili.

Spor trvá déle než rok. Společnost Heršpická - správa nemovitostí, která je dceřinou firmou rakouského Bauhausu, využila při výstavbě brněnské velkoprodejny benevolence českého právního řádu a místo stavebního povolení si opatřila jen certifikáty od autorizovaného inspektora. Platnost jednoho z certifikátů loni odpůrci stavby napadli u Městského soudu v Praze. Soud jeho účinnost už pozastavil, a tak znemožnil zkolaudování už hotové stavby.

Bauhaus v Ivanovicích zatím na první zákazníky čeká
Bauhaus v Ivanovicích zatím na první zákazníky čeká

Bauhaus navzdory rozhodnutí soudu do prodejny navezl zboží. Podle policie, která v objektu v říjnu provedla kontrolu, tak ale mohl porušit stavební zákon. Nyní navíc obchodní řetězec hrozí propuštěním více než 200 zaměstnanců, které v hobbymarketu v Ivanovicích zaměstnal. "Když soud v září rozhodl, hlavní nábor zaměstnanců byl ukončený a probíhalo jejich zaškolování," doplnil Pacal. Podle něho přichází Bauhaus denně o 400 tisíc korun.

Na ivanovický hobbymarket se několik let snáší kritika skupiny místních obyvatel a sociálně-ekologického sdružení Nesehnutí. Aktivisté tvrdí, že autorizovaný inspektor vydal certifikáty v rozporu se zákonem, když opomenul připomínky majitelů okolních rodinných domů.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Ondřej Sekora – práce všeho druhu
    Ondřej Sekora – práce všeho druhu vydáno 17. 9. 2019 15:39 Strhující příběh průkopníka dětské knižní tvorby Ondřeje Sekory přináší Česká televize v novém dokumentárním filmu, který v brněnském studiu natočil scenárista a režisér ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Joachim Barrande - ztracená moře
    Joachim Barrande - ztracená moře vydáno 17. 9. 2019 08:34 Popsal více než 3 500 druhů zkamenělých organismů a proslavil česká naleziště po celém světě. Režisér Pavel Jirásek o něm v Televizním studiu Brno České televize natočil ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.