Zpravodajství Brno

Masarykova univerzita zvažuje provozování kina Scala

Velikost textu:
aktualizováno 7. 12. 2011 11:47

Brno - Kinu Scala - jednomu z posledních klasických kin v Brně,  svitla naděje, že zůstane zachováno. Projevila o ně zájem Masarykova univerzita, která chce o dalším využití jednat s městem. To totiž nedávno v reakci na kritiku odborníků z univerzitního ústavu filmu a audiovizuální kultury, kteří likvidaci posledního tradičního kina v centru města označili za špatné rozhodnutí, navrhli, ať kino provozuje sama univerzita. Město už poslalo Masarykově univerzitě oficiální nabídku.

Brněnské Kino Scala
Brněnské Kino Scala
Otevřít galerii
 • Brněnské Kino Scala zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Interiér Scaly zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Promítání v Kině Scala zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Zastaralá technika v Kině Scala zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Vedoucí ústavu filmu Jiří Voráč nedávno označil případné uzavření kina Scala za ukázkový příklad politického selhání města a manažerského selhání Turistického a informačního centra Brna jako přímého provozovatele. "Vezměme si analogii z pohostinství: hospoda nabízí trvale mizernou obsluhu, takže není divu, že jí mizí hosté, přičemž řádný hospodář by takovou situaci jistě řešil tím, že by vyměnil personál a jídelníček, nikoli tím, že by zavřel krám," uvedl Voráč. 

Město v reakci na tuto kritiku navrhlo, že univerzitě prostory nabídne za symbolickou 1 korunu ročně. Vedení Masarykovy univerzity se nabídkou začalo zcela vážně zabývat. Plánuje, že by mohlo kino využívat k provozování společenských akcí, k promítání, ale také jako studijní prostory pro univerzitu třetího věku.

Za korunu kino

Jenže takové využití by se městu nemuselo líbit. Podle náměstka primátora Olivera Pospíšila jsou i jiní zájemci, kteří o provozování Scaly uvažují. "Pokud by podmínkou nebylo zachování kina, není důvod, abychom nabídku provozování sálu za symbolickou cenu měli nabízet jen univerzitě," řekl České televizi náměstek Pospíšil. 

Jakým způsobem a zda vůbec univerzita kino Scala využije, bude jasněji po setkání zástupců univerzity s vedením města. Žádné oficiální jednání se totiž dosud neuskutečnilo. 

 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.