Zpravodajství Brno

Brněnští radní schválili snížení úspor pouze pro čtyři organizace

Velikost textu:
aktualizováno 16. 11. 2011 18:01

Brno - Brněnští radní dnes schvalovali snížení dotací pro příspěvkové organizace, které bude platit už od příštího roku. Jejich hranice se město na základě protestů zavázalo přizpůsobit možnostem jednotlivých organizací. Některým je rozloží na delší období tak, aby úspory ustály bez existenčních problémů. Ostatní organizace se ale musí připravit na škrty ve výši původně zamýšlených dvaceti procent. Mnohé organizace tak čeká výrazné utahování opasků.

Brno
Brno

Každému stejným metrem nakonec brněnský magistrát měřit nebude. Úlevu ve výši ročních úspor radní schválili pro čtyři kulturní příspěvkové organizace. "Tam, kde hrozilo, že by mohlo dojít k hromadnému propouštění zaměstnanců, jsme zvolili vstřícnější variantu," řekl primátor Roman Onderka (ČSSD). Brněnské Národní divadlo, Městské divadlo Brno a Centrum experimentálního divadla, kam spadá HaDivadlo, Divadlo U stolu a Husa na provázku, budou muset v příštím roce ušetřit pouze pět procent. Skromnější ale budou celých osm let místo původních dvou. "Národní divadlo a Městské divadlo z toho důvodu, aby si nemusela brát půjčky, Centrum experimentálního divadla by vyšší částku neuneslo vůbec," dodala náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS). 

Výjimku dostane také Filharmonie Brno, která přijde na čtyři roky o deset procent dotace. Ostatní příspěvkové organizace musejí počítat s dvacetiprocentními úsporami. Stejné škrty se dotknou také Hvězdárny a planetária, která nedávno otevřela nové prostory a ještě neví, jaké přesně bude mít provozní náklady. Velké problémy způsobí výpadky v dotacích i Domu umění města Brna, který kvůli tomu bude muset opustit prostory Domu pánů z Kunštátu.

Kdo bude v příštím roce šetřit méně?

 • Národní divadlo Brno - 5 procent
 • Městské divadlo Brno - 5 procent
 • Centrum experimentálnho divadla Brno (HaDivadlo, Husa na provázku, Divadlo U stolu) - 5 procent
 • Filharmonie Brno - 10 procent

NDB nebude muset propouštět

Například vedení Národního divadla Brno může při čtvrtinových škrtech ustoupit od plánovaného velkého propouštění. Místo 41 milionů bude muset NDB ušetřit jen něco málo přes 10 milionů.  "Od počátku deklarujeme, že na provozních nákladech jsme schopni ušetřit zhruba čtyři miliony korun, dalších asi 6,5 milionu korun ještě budeme muset někde najít. To by šlo udělat buď redukcí uměleckého programu, to bychom ale neradi, anebo můžeme využít přirozeného uplynutí sjednané pracovní doby některých zaměstnanců," řekl ředitel NDB Daniel Dvořák. Vedení divadla si proto udělá analýzu, která místa už po vypršení smlouvy se zaměstnanci nebude znovu obsazovat.

S rozprostřením úspor na více let souhlasí také zástupci divadelních odborů. "Naprosto přesně to odpovídá tomu, co jsme požadovali, co jsme schopni sami ušetřit uvnitř organizace," řekla za odbory NDB Zuzana Kantorová.

Kdo bude muset ušetřit 20%?

 • Divadlo Radost
 • Knihovna Jiřího Mahena
 • Muzeum města Brna
 • Dům umění města Brna
 • Hvězdárna a planetárium Brno
 • ZOO města Brna

....a řada dalších sociálních i školských zařízení a jiných příspěvkových organizací

 

 

"V nákupu knihovního fondu to bude poznat. Zřejmě se zkrátí výpůjční lhůty na knihy, možná budeme zavírat i některé pobočky."

Libuše Nivnická, ředitelka Knihovny Jiřího Mahena

 

"Pro nás to znamená omezit program na 50% a opustit Dům pánů z Kunštátu, bez náhrad za tyto prostory."

Rostislav Koryčánek, ředitel Domu umění města Brna

 

"Není to pro nás jednoduché, protože právě otevíráme novou budovu a ještě neznáme její provozní náklady. Máme sice nějaké předběžné vyčíslení, ale to nemusí odpovídat realitě. My jsme naštěstí nemuseli propouštět, protože jsme se o této situaci dozvěděli ve chvíli, kdy jsme nabírali lidi, takže jsme nábor zaměstnanců stopli. Znamená to ovšem, že stávající zaměstnanci budou muset pracovat o to víc."

Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

 

"Nebude to vůbec jednoduché. Znamená to určité omezení naší činnosti a snížení odborného potenciálu našeho muzea, protože jsme museli některé zaměstnance propouštět."

Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna

 

"Bylo řečeno, že snížení dotací je pouze na dva roky, takže máme opatření, abychom tyto dva roky přežili. Základní funkce zahrady zachováme, dva roky se to přečkat dá. Snížíme počet zaměstnanců, omezíme servis pro návštěvníky, který je u nás v mnoha směrech nadstandartní. Péče o zvířata se šetření nedotkne, neomezili jsme ani investiční fond. Zahrada se bude dále rozvíjet, ale ne v takovém tempu, kterým jsme investovali poslední 4 roky."

Martin Hovorka, ředitel ZOO města Brna

 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.