Zpravodajství Brno

Ve slévárně Wannieck Gallery se spojila hudba s nekonečnem

Velikost textu:

Brno - Jak je možné spojit hudební a obrazový zážitek v netradiční podobě, to už podruhé předvedli v ojedinělém projektu "Hudba obrazem" hudebníci z brněnské filharmonie a nadšenci z brněnské hvězdárny. Nejdříve se všichni diváci za zvuku Sibeliovy sedmé symfonie Hvězdy vydali na dalekou kosmickou pouť do vzdálených galaxií a mlhovin. Další severský skladatel - Esa-Pekka Salonen - pak provázel variace tanečního vystoupení Company ProArt. Videoart byl k vidění ke skladbě Alexandra Nikolajeviče Skrjabina Poema Extáze. Všechny tři kusy zazněly pod taktovkou srbského šéfdirigenta Aleksandra Markoviče.

Hudba obrazem
Hudba obrazem
Otevřít galerii
 • Hudba obrazem autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Hudba obrazem autor: ČT Brnoq, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Hudba obrazem autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Hvězdy, člověk a universum jsou témata, která propojila hudbu brněnské filharmonie a vizuálního umění. Makrokosmos v podání projekce brněnské hvězdárny, strojové pohyby taneční skupiny, až po obyčejný příběh malého člověka spojila hudba v prostorách bývalé slévárny Wannieck Gallery.

"Jedním aspektem je uvedení těchto děl do Brna, protože zde předtím ještě nebyly realizovány. Je to něco jako hard-rock klasické hudby. Program koncertu ukazuje moderní tvář brněnské filharmonie. Snaží se také přílákat diváka na díla, která pochází i z našeho století," uvedl šéfdirigent brněnské filharmonie Aleksandar Markovič.

První část koncertu byla věnována Sedmé symfonii Jeana Sybelia z let 1918 - 1924. Sám autor nazval jedno z témat Tam, kde září hvězdy. Drsnou severskou hudbu v surově jednoduché C dur doplnily záběry hvězdárny.

"Úžasné po technologické stránce jsou úvodní záběry, kde jsou vidět časosběrné záběry z různých observatoří světa. Všechny animace a vizualizace jsou buď skutečný snímky vesmírných objektů, nebo animace, které byly zhotoveny na základě reálných záběrů," uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Druhou částí prostoupil tanec skupiny skupiny ProART na hudbu Sibeliova žáka Esa-Pekka Salonena. Jeho dílo Cizí těla rozdělila taneční skupina na tři party. První je studií mechanického pohybu těla. Druhá připomíná květ uvnitř pokoje na motivy švédské básnířky Ann Jäderlundové. Třetí je "monotóní šamanský tanec".

"Snažil jsem se k choreografii přistoupit abstraktně. Nevytváříme žádný příběh. Snažil jsem se postupovat inovativně, ale na druhou stranu jsem nechtěl působit postmoderně, aby to diváci nepochopili. Kuriózní je, že tančíme na dvou jevištích po dvou skupinách," shrnul choreograf taneční skupiny ProART Martin Dvořák.

Večer spojení hudby a obrazů uzavřela videoprojekce Ruce od Leoše Zavadílka, kdy mladík a dívka sledují ohňostroj příchodu nového roku a mladík by chtěl vyjádřit něco více.

Představení ve Wannieck Gallery proběhne ještě jednou dnes o půl osmé.

Hudba obrazem
Hudba obrazem
Více fotek
 • Hudba obrazem autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2544/254385.jpg
 • Hudba, obrazem autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2544/254388.jpg
 • Hudba obrazem autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2544/254389.jpg
 • Hudba obrazem autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2544/254381.jpg
 • Hudba obrazem autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2544/254383.jpg
 • Hudba obrazem autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2544/254384.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Přijďte na projekci nového cestopisu
    Přijďte na projekci nového cestopisu vydáno 16. 4. 2019 09:58 Už 25. dubna 2019 bude mít na ČT2 premiéru nový 10dílný cyklus Krajinou vína. V brněnském studiu České televize ho natočil režisér Jan Těšitel. Všechny zájemce zveme na ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt
    Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt vydáno 22. 3. 2019 09:29 Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskutečnil v březnu 2019 v Praze, ocenil koprodukční snímek České televize Dobrá smrt režiséra Tomáše Kroupy.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.