Zpravodajství Brno

Děkan ekonomicko-správní fakulty MU obviněn z plagiátorství: podal demisi

Velikost textu:
aktualizováno 23. 3. 2010 16:43

Brno - Děkan Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Martin Svoboda byl včera studenty obviněn z plagiátorství. Rektor Petr Fiala ho dnes vyzval k rezignaci, děkan mu vyhověl a z funkce odstoupil.  Pochybení děkana bude šetřit komise. Fakultu zatím povede její proděkan. Na podezření z plagiátorství jako první upozornil studentský portál Masarykovy univerzity Lemur.

Děkan ESF MUNI rezignoval
Děkan ESF MUNI rezignoval
Otevřít galerii
 • Děkan ESF MUNI rezignoval zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • děkan Martin Svoboda autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Knihy děkana Martina Svobody autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Kniha, kterou měl děkan Martin Svoboda opsat autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Děkan Martin Svoboda byl obviněn předsedou studentské komory Zdeňkem Ručkou z plagiátorství na zasedání Akademického senátu ESF. Ručka  upozornil, že děkanova díla Jak investovat aneb anatomie burzovních lží a Jak ovládnout finanční trhy jsou téměř doslovným překladem z německého originálu Generation Zertifikate - Die Emanzipation der Geldanlage.

Knihy obsahují nejen stejné názvy kapitol, ale i shodný či téměř podobný obsah, a to tak, že lze podle odborníka z právnické fakulty Ivo Telce objektivně mluvit o napodobeninách.

Děkan je připraven dokázat, že je spoluautorem knih, u nichž je jeho spoluautorství zpochybňováno. Rektor Masarykovy univerzity sestaví odbornou komisi, která předložené důkazy posoudí. Požádal předsedu Akademického senátu Ekonomicko-správní fakulty MU o vypsání voleb nového děkana. Do doby, než bude zvolen nový děkan, pověřil vedením fakulty proděkana Martina Kvizdu.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.