Zpravodajství Brno

Nové nádraží v Brně přišlo o územní rozhodnutí chybami úředníků

Velikost textu:
aktualizováno 15. 1. 2009 13:22

Brno - Přestavba brněnského železničního uzlu přišla v polovině loňského prosince o územní rozhodnutí kvůli chybám úředníků ze stavebního úřadu a magistrátu. Podle krajského soudu, který rozhodnutí zrušil, totiž úředníci stavebního úřadu porušili procesní práva účastníků řízení, když nedostatečně zdůvodnili, proč se odmítli zabývat jejich námitkami ke stavbě. Úřady musí vypsat nové územní řízení, ve kterém se budou muset námitkami znovu zabývat.

Brněnské hlavní nádraží
Brněnské hlavní nádraží

Nakolik rozhodnutí soudu ohrožuje plánované zahájení stavby za 20 miliard korun, zatím není zřejmé. "Rozsudek má přes 40 stránek a jeho prostudování potrvá minimálně do pátku. Pokud jde pouze o řádné vypořádání se s námitkami, může získání územního rozhodnutí trvat několik měsíců, pokud by se musela přepracovávat celá EIA, bylo by to mnohem déle," upozornil náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Rozsudek soudu nabyl právní moci ve středu, kdy jej obdrželi účastníci řízení. "Podle soudu došlo k závažnému porušení procesních práv účastníků územního řízení, neboť úředníci buď jejich námitky vyřídili povrchně, nebo dokonce prostě opsali odmítavá vyjádření investora či projektanta, což je v právním státě zcela nepřijatelné," řekl Miroslav Patrik z organizace Děti Země, podle něhož by měli být zodpovědní vedoucí úředníci ze svých funkcí odvoláni.

Podle Patrika by nové územní rozhodnutí mohlo být vydáno nejdříve na konci letošního roku, spíše ale až na jaře roku 2010, kdy by se podle plánu měla zahájit už stavební řízení. "Podle mě je zrušení územního rozhodnutí příležitostí k tomu, aby se celý projekt přestavby železničního uzlu upravil a umožnil zachování alespoň částečného provozu na stávajícím nádraží v centru," dodal Ander.

Rychlodráha může umožnit konsenzus 

Více než doposud je tak ve hře projekt městské rychlodráhy, která by mohla spojit dříve nesmiřitelné projekty - odsun nádraží a jeho rekonstrukci v centru. Nové vlakové nádraží se sice postaví asi kilometr jižně od současného, ale s nynějším ho spojí právě rychlodráha. Regionální vlakové spoje by tak i nadále měly zastavovat ve středu města, pět minut chůze od centrálního náměstí Svobody. Studie k rychlodráze, jež si město objednalo v minulém roce, by měla být hotova do června letošního roku.

Proti rozsudku Krajského soudu se nelze odvolat, lze jen využít mimořádného opravního prostředku, takzvané kasační stížnosti. Ta ale nemá odkladný účinek. Podle Andera zatím nelze předjímat, zda magistrát kasační stížnost podá, rozhodnutí padne po prostudování případu právníky s vedením města.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Producentský den ČT na LFŠ v Uherském Hradišti
    Producentský den ČT na LFŠ v Uherském Hradišti vydáno 25. 6. 2020 14:36 V pondělí 10. srpna se v sálu Reduty v Uherském Hradišti koná Prodecentský den ČT. Představte svůj námět na televizní pořad kreativním producentům brněnského studia. Od 13 do 19 ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Jarda Plesl čte rytířské báchorky
    Jarda Plesl čte rytířské báchorky vydáno 3. 6. 2020 13:08 ​V těchto dnech jsme v brněnském studiu ČT natočili 10 příběhů cyklu Báchorky blanického rytíře, které letos na podzim odvysílá Déčko v rámci cyklu Čtení do ouška. Štáb ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.