Zpravodajství Brno

Dokument o Francouzi, který zasvětil život českým zkamenělinám

Joachim Barrande - ztracená moře

Velikost textu:

Popsal více než 3 500 druhů zkamenělých organismů a proslavil česká naleziště po celém světě. Režisér Pavel Jirásek o něm v Televizním studiu Brno České televize natočil dokument. Snímek s názvem Joachim Barrande – ztracená moře vysílá program ČT2 24. září 2019 v 20:55. Pořad vznikl v tvůrčí producentské skupině Patricka Diviše.

Joachim Barrande
Joachim Barrande
Otevřít galerii
  • Joachim Barrande autor: Tomáš Škoda, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
  • Joachim Barrande - ztracená moře autor: Tomáš Škoda, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
  • Joachim Barrande - zkamenělá moře autor: Tomáš Škoda, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Letos v létě uplynulo 220 let od narození významného francouzského inženýra a vědce, který zasvětil svůj život Čechám natolik, že se po něm jmenuje nejen pražská čtvrť, ale i oblast táhnoucí se od Prahy k Plzni: Barrandien. „Naše natáčení se podobalo terénnímu výzkumu, který jako bychom prováděli se samotným Barrandem,“ vypráví scenárista a režisér Pavel Jirásek.“ Navštívili jsme řadu lokalit, kde prováděl své objevitelské cesty, v rukou drželi stejné zkamenělé druhy živočichů a podivovali se nad tím, jak byl život pod hladinou moře v dnešních středních Čechách nesmírně bohatý. Když si pak uvědomíte, jak ohromnou práci Barrande během svého pobytu v Čechách udělal, zrodí se ve vás velká úcta k jeho osobnosti, a to často i ve smyslu přesahujícím paleontologii,“ dodává režisér a připomíná, že odkaz vědce zahrnuje také respekt ke krajině, k lidskému poznání, humanistickému i ekologickému myšlení.

Barrande přišel do Prahy s exilovým královským dvorem francouzských Bourbonů. Velice rychle se spřátelil s elitou českých vědeckých a kulturních kruhů té doby a zapojil se do projektu výstavby koněspřežné dráhy údolím Berounky. Tato práce se mu stala osudnou, protože zde objevil bohatá naleziště zkamenělin. Systematicky se jim věnoval po zbytek svého života a publikoval nejrozsáhlejší dílo, jaké kdy vytvořil jediný paleontolog. Svoji monumentální sbírku odkázal Museu Království českého, dnešnímu Národnímu muzeu, přitom tehdy bylo vcelku běžné, že sbírky českých vědců a sběratelů často končily ve Vídni. Sbírka je dodnes předmětem sekundárního výzkumu a obdivu laické i světové odborné veřejnosti.

"Jeho příběh je dobrodružstvím vědy, příběh z doby, kdy se formovaly moderní přírodovědné obory, kdy lidé přestali věřit na pohádky o bazilišcích a dracích a začali přisuzovat zkamenělinám jejich skutečný význam,“ zamýšlí se dramaturg Ivo Cicvárek. „Připravovat tento film byl pro mě vlastně splněný dětský sen. Pravěká moře jsem kdysi obdivoval na starých ilustracích, hledal na polích a v lomech zkameněliny a o Barrandovi jsem toho jako školák věděl víc než později v dospělosti.“

Na přípravě filmu se podíleli současní špičkoví paleontologové, kteří provázejí diváky zajímavými okamžiky Barrandova života a symbolicky je zavedou i pod hladinu dávno ztracených prvohorních moří: do světa trilobitů, hlavonožců a prastarých korálových útesů.


      Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

      Hlavní zprávy

      Načítám...

      Ouha, data se nepodařilo načíst.