Zpravodajství Brno

Folk factory – nový hudební cyklus na ČT art

Velikost textu:

Přehlídku folkových a folkrockových kapel, jaká na televizních obrazovkách už dlouho nebyla, natočilo brněnské studio České televize. V cyklu zahrají stálice žánru i čerství držitelé prestižních hudebních cen, kteří formují soudobé trendy. Deset čtvrtečních večerů v 22:15 čeká diváky skutečná hudební lahůdka. Tou první, vysílanou 5. ledna 2017, jsou Bratři Ebenové. Režie Pavel Jirásek a Jakub Kořínek. 

Folk factory
Folk factory
Otevřít galerii
 • Folk factory zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/70/6982/698180.jpg?1483554790
 • Folk factory zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/70/6982/698181.jpg?1483554800
 • Folk factory zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/70/6982/698179.jpg?1483554741

Hudebníky si divák vychutná v improvizovaném nahrávacím studiu, podzemním prostoru bývalého brněnského televizního studia Typos. "Chtěli jsme najít místo, které muzikanty inspiruje svou atmosférou, a ve kterém se budou cítit dobře," říká dramaturg Ivo Cicvárek a dodává, že Folk factory byl posledním pořadem natáčeným v tomto legendárním televizním prostoru. "Pořad vznikal na sklonku loňského léta, kdy se brněnské studio stěhovalo do nových prostor a Typos vyklidilo," upřesňuje režisér Pavel Jirásek a zdůrazňuje: "Studio je zbaveno všech dekorací a vynikl tak jeho industriální, prvorepublikový charakter v kontrastu s příjemným muzikantským zabydlením. Tento způsob ztvárnění umožnil kamerám nevšední pohledy na souhru hudebníků a především precizní živé zvukové zpracování, které se přibližuje kvalitě studiové desky." Svoje postřehy přidává i druhý z režisérů Jakub Kořínek: "Neformální atmosféra natáčení se otiskla do výsledku, v němž nechybí jak humorné momenty, tak naprostý ponor do atmosféry písniček. Na plac jsme přenesli zkušenosti s obrazovým uchopením jiných žánrů – vizualitou a střihovým rytmem se snažíme podpořit vyznění textů a hudby."

Celý cyklus startují bratři Ebenové. V brilantní interpretaci předvádí průřez svým současným repertoárem. Zazní jemně humorné i vážné skladby z posledního alba Čas holin i některé starší písně. O týden později, tedy 12. ledna, je vystřídá Jablkoň. Slavná skupina, léta vnímaná jako nezařaditelná hvězda alternativní hudby, se v posledních letech prezentuje poetickou písňovou tvorbou. Kombinace humoru a drsné ironie diváky čeká v třetím díle, ve kterém vystoupí Jananas. Jejich písně v základu pracují s akustickými nástroji, ale zahrnují i výlety do mnoha soudobých moderních žánrů. Od února přijdou na řadu Janoušek & Vondrák, Jarret, AG Flek, Epydemye, Martina Trchová a Trio, Žamboši a celý cyklus uzavře Wabi Daněk s Ďáblovým stádem.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.