Zpravodajství Brno

Televize vylepšuje vysílání pro nevidomé diváky

Velikost textu:

Česká televize spustila už před rokem novou službu, která nevidomým zpříjemní sledování filmů, seriálů, ale také některých televizních pořadů. Audio Description - na některých ovladačích označovaná zkratkou "AD" - nabízí stručný zvukový popis scén, jež lidem se zrakovým postižením pomůže zorientovat se v dění na obrazovce. Dostupná je také v iVysílání.

Hlasem audiodescription je Lenka Solanská
Hlasem audiodescription je Lenka Solanská
Otevřít galerii
 • Hlasem audiodescription je Lenka Solanská zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/58/5778/577734.jpg?1403690013
 • Pro nevidomé diváky je určena předvolba AD zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/58/5778/577733.jpg?1403689960
 • Lenka Solanská načítá komentář zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/58/5778/577735.jpg?1403690075

Scéna z Kriminálky Staré město, do toho se ozve známý hlas moderátorky Lenky Solanské. Společně s několika dalšími kolegy má na starosti vytváření popisů situací a také jejich namlouvání.

Cílem služby Audio Description, česky označované jako zvukový popis, je zprostředkovat dění na televizní obrazovce nevidomým lidem tak, aby ze sledování filmů, seriálů a různých pořadů měli plnohodnotnější zážitek.

"Diváci se zrakovým postižením jsou sice velmi vnímaví na mnoho různých doprovodných zvuků, ale ve filmech se často objevují i scény postavené vyloženě na obrazové stránce. Nevidomý v takové chvíli ztrácí dějovou linku. Neví, kdo komu co podal, kam nějaká postava vešla, koho tam viděla a podobně," vysvětlila Lenka Solanská, podle které si takový člověk mnoho věcí nedokáže domyslet.

Kromě originálních zvuků pořadu divák díky Audio Description uslyší i stručné vyprávění zahrnující popisy prostředí, postav nebo důležitých předmětů. "Snažíme se nezacházet příliš do detailů, které by odváděly pozornost od děje. Vybíráme ty, které jsou pro děj výstižné a mohou pomoci dokreslit situaci," řekla moderátorka. "Možná si to sami moc neuvědomujeme, ale může být důležité třeba to, zda postava přijela v moderním, nebo starém autě, jestli žije v honosné vile, nebo v oprýskaném bytě. Pro nevidomé je potřeba charakterizovat také postavy, aby si o nich udělali lepší představu," míní Lenka Solanská.

Tvůrci Audio Description musejí každý snímek nebo pořad nejdříve pozorně zhlédnout, někdy i vícekrát po sobě, a poté vytvoří scénář komentářů. V některých scénách na ně ale není dostatek prostoru. "Naše komentáře se musejí vejít mezi dialogy. Jsou situace, kdy musím něco vyjádřit maximálně ve třech slovech. Ještě více komplikované to je, když v obraze probíhají dva různé děje najednou a je potřeba popsat oba," svěřila se Lenka Solanská. "Ne vždy se to úplně podaří, hlavní ale je zachovat následnost děje," dodala.

Zpětnou vazbu na kvalitu Audio Description tvůrci pořadů získávají díky spolupráci s brněnským TyfloCentrem. "Už se uskutečnily dvě projekce pro klienty této organizace a díky nim jsme získali podněty, se kterými budeme dále pracovat. Další projekce plánujeme od září a službu chceme prezentovat spolu s filmem Sebemilenec i na střední škole pro zrakově postižené," doplňuje Petra Mašková, která v brněnském studiu služby pro diváky se smyslovým postižením koordinuje.

Služba vychází ze zákona o České televizi, který České televizi stanovuje povinnost zpřístupnit alespoň 10 % vysílaných pořadů osobám se zrakovým postižením. "V brněnském studiu se nám daří službou vybavit kolem 15 % pořadů, z premiérové výroby např. Záhady Toma Wizarda, Malou farmu, Divadlo žije!, Náš venkov a další. Dále jsou zvukovým popisem opatřovány pořady a filmy archivní, které se reprízují. Těšit se diváci mohou v létě například na film Rok ďábla se zvukovým popisem nebo na cyklus o jeskyních Vzhůru dolů!, kterým provází Arnošt Goldflam," dodává Petra Mašková.

Do seriálu nám mluví cizí hlas, proč?

V době, kdy Česká televize službu Audio Description zpřístupnila u prvních pořadů, se ve studiích rozdrnčely telefony. "Mluví nám do toho nějaká paní a říká nám, co kdo dělá. Proč?" ptali se zmateně někteří diváci. Ukázalo se, že mnoho z nich mělo tuto možnost na svých televizních přijímačích přednastavenou, aniž o tom věděli.

Službu jde přitom jednoduše zapnout nebo vypnout buď stisknutím tlačítka "AD" na ovladači, nebo v menu nastavení televizoru. "Diváci si mohou na stránkách České televize najít přesný televizní program, u kterého je možné vyfiltrovat pouze danou službu – Audio Description, ale i pořady tlumočené do znakového jazyka nebo se skrytými titulky," upřesňuje praktické informace Petra Mašková.

Audio Description je možné využívat také při sledování pořadů v iVysílání na webu České televize. Pro její nastavení je třeba zmáčnout tlačítko pro nastavení kvality přehrávaného videa a z nabídky vybrat "AD" (viz obrázek).


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Ondřej Sekora – práce všeho druhu
    Ondřej Sekora – práce všeho druhu vydáno 17. 9. 2019 15:39 Strhující příběh průkopníka dětské knižní tvorby Ondřeje Sekory přináší Česká televize v novém dokumentárním filmu, který v brněnském studiu natočil scenárista a režisér ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Joachim Barrande - ztracená moře
    Joachim Barrande - ztracená moře vydáno 17. 9. 2019 08:34 Popsal více než 3 500 druhů zkamenělých organismů a proslavil česká naleziště po celém světě. Režisér Pavel Jirásek o něm v Televizním studiu Brno České televize natočil ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.