Zpravodajství Brno

Hledá se moderátor. Porota prověřila improvizační schopnosti uchazečů

Velikost textu:

Sympatická tvář, zvučný hlas, ale i inteligence, důvtip a charisma, to jsou nezbytné předpoklady pro povolání, které mnozí považují za práci snů. Prosadit se v něm ale není vůbec snadné. S čím si musí začínající moderátoři poradit, než je uvidíte na televizních obrazovkách? Nahlédněte do zákulisí kamerových zkoušek na konkurzu, který začátkem roku vyhlásilo brněnské studio České televize.

Konkurz na moderátora
Konkurz na moderátora
Otevřít galerii
 • Konkurz na moderátora zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/44/4389/438841.jpg?1360915071
 • Konkurz na moderátora zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/44/4389/438840.jpg?1360915040
 • Konkurz na moderátora - porota ve studiu zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/44/4389/438845.jpg?1360915209
 • Konkurz na moderátora - v režii zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/44/4389/438844.jpg?1360915172

Je půl deváté, studio Dobrého rána pomalu opouští celý štáb. Jeho kulisy se však zanedlouho promění v dějiště konkurzu na nové moderátory České televize. Pozvaní uchazeči už nervózně čekají o patro výš. Pročítají si texty, které si měli připravit k prezentaci před porotou.

Ta pro ně však má nachystaný i další, mnohem zapeklitější, a hlavně naprosto nevyzpytatelný úkol: improvizaci před kamerou podle zadání.

"Představte si, že moderujete dětskou soutěž, ve které vy vystupujete v kostýmu lišky. Máte dvě soutěžní družstva, Zajíčky a Koroptvičky. Soutěžit se bude v tom, kdo nejrychleji nacpe do krmelce co nejvíce sena," zní pokyn od režiséra. Sympatická brunetka se zasměje, ale má sotva pár vteřin na to, aby si rozmyslela svůj proslov.

"Ahój kamarádi!" spustí suverénně. "Dneska jsem tady s vámi já, Lenka Liška, a povozím vás na ocásku, což je také jednou z hlavních cen v soutěži."

Před kamerami se postupně vystřídá spousta různých lidí. Vystudovaná herečka a učitelka dramatické výchovy Anežka, moderátor regionálního rádia Milan, redaktorka ženského internetového časopisu Lucie nebo maminka krátce po mateřské dovolené Míša, která by ráda zkusila něco nového.

Stůl porotců je umístěný stranou tak, že na něj uchazeči nevidí. Porotci ale bedlivě sledují obrazy na několika obrazovkách jak ve studiu, tak v režii. Pochval ani kritiky se však nikdo nedočká. S každým se režisér rozloučí jen neutrální větou: "Děkujeme, to nám stačí, ozveme se vám." Jak to dopadlo, nikdo netuší.

Konkurz na moderátora
Konkurz na moderátora

Hledá se nepřehlédnutelná osobnost

Zaujmout porotu je podle jejího člena a zároveň režiséra konkurzu Pavla Kašpara obtížné. "Pro spoustu lidí je to nové prostředí, pracuje tady určitě tréma, ale je to holt konkurz jako každý jiný," řekl.

Mnozí ze studia odcházeli v rozpacích. "Bylo to hodně rychlé. Hlavně jsem nečekala, že už dnes nás postaví přímo před kamery. Kdybych to věděla, možná bych se na to lépe připravila," svěřila se zkušená rozhlasová moderátorka Kateřina. "Nebyl to můj první konkurz, ale zadání od režiséra mě dost zaskočilo," krčil rameny další uchazeč Lukáš.

Neméně náročný úkol konkurz znamená i pro porotu. Česká televize na inzerát dostala kolem 1 300 odpovědí. Přestože do prvního kola nepozvala ani zdaleka všechny a jednotliví uchazeči se ve studiu ukázali sotva na několik minut, i tak porotci ve studiu strávili dva dny od rána až do pozdního odpoledne.

přehrát video
Režisér konkurzu Pavel Kašpar o předpokladech moderátorů

"Po tomto prvním kole se v podstatě přesvědčujeme, jestli uchazeč má předpoklady k tomu stát ve studiu, mluvit na mikrofon, pohybovat se před kamerou," uvedl Pavel Kašpar. Nejzajímavější uchazeče pak televize pozve do druhého kola.

"Moderátor by měl být především nepřehlédnutelná osobnost, která si získá divákovo srdce. Měl by umět mluvit, pokud možno bez vad, ale rozhodující je to, aby na obrazovce působil dobře, aby dokázal diváka přesvědčit, ať už to bude divák dětský nebo dospělý," míní režisér.

Konkurz na moderátora
Konkurz na moderátora
Více fotek
 • Konkurz na moderátora zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/44/4389/438842.jpg
 • Konkurz na moderátora zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/44/4389/438846.jpg
 • Konkurz na moderátora zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/44/4389/438843.jpg
 • Konkurz na moderátora zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/44/4389/438839.jpg

Nové projekty si žádají nové tváře

Pro jaký pořad televize nové moderátory hledá, se ale uchazeči v inzerátu nedočetli. "Konkurz je širšího zaměření, není určený pro žádný konkrétní pořad," zdůraznil Kašpar. "Česká televize chystá několik nových projektů, včetně pořadů, které se vyvíjejí pro budoucí dětský kanál ČT3. Hledáme tváře napříč věkovým spektrem, a to pro pořady pro děti i dospělé," vysvětlil.

Z konkurzu by mělo vzejít několik adeptů, které poté televize osloví už s konkrétnějšími nabídkami na moderování tematicky zaměřených pořadů.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Myšák Anymaus naučí děti animovat
    Myšák Anymaus naučí děti animovat vydáno 11. 5. 2020 11:20 Jak vzniká loutka a jak zařídit, aby se hýbala? Jak udělat bouřku nebo vítr? Nejen to odhalí nový pořad Animační školička. Pro Českou televizi ji natočil tvůrce populárních ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Pohybovky Pavla Kříže
    Pohybovky Pavla Kříže vydáno 16. 4. 2020 09:15 Období, kdy většina seniorů zůstává kvůli prevenci před nákazou koronavirem doma a omezení přirozeného pohybu pro ně může mít neblahé zdravotní následky, pomáhá zmírnit herec ...

   Další v rubrice

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.