Národ mystifikace
Proč se Češi nechávají stále někým mystifikovat? Pohledem na události minulé i současné hledá odpověď režisér Richard Komárek v dokumentu Národ mystifikace. Natočil ho v brněnském studiu České televize. Vysílán bude na ČT2 ve středu 11. července 2012 od 20 hodin.
"Na počátku české kultury stojí mystifikace s falešnými rukopisy. Na počátku české demokracie je mystifikace se smrtí studenta během 17. listopadu. Za největší osobnost historie si Češi zvolili Cimrmana," říká Richard Komárek. Odpovídá tak na otázku, proč pro svůj dokument zvolil právě téma mystifikace. O náměty skutečně neměl nouzi. V bezmála hodinovém pořadu představuje například Lukáše Kohouta při rasových nepokojích na Šluknovsku i jeho portrét mystifikátora, který se rozhodl přenést své aktivity do politiky. "Nad jeho kousky se můžeme pousmát, ale skutečnost, že dokázal zburcovat několik tisíc lidí ve Varnsdorfu a poměrně zdařile je i ovládat, je přinejmenším zarážející," dodává režisér.
Divák se také podívá do vesnice Valeč, jejíž obyvatelé před několika lety doslova naletěli falešné německé baronce. Od mystifikací na úrovni komunálních politických podvodníčků se záhy přenese mezi velké hráče do Poslanecké sněmovny. Je zmíněn Miroslav Kalousek, který prohlásil nahrávku z jednání šéfredaktorů českých médií za mystifikaci, dále poslanec Škárka a mluvčí Věcí veřejných objasňující nebo spíše zatemňující puč uvnitř této politické strany. Jan Cempírek vysvětluje vznik kauzy falešné vietnamské spisovatelky. Vše rámují komentáře Jana Čulíka natočené u jezera Loch Ness a Jiřího Pehe o propojení české politiky, české národní povahy a fenoménu mystifikace.
"Mystifikace může být velmi zábavná. Problém je, když se dostane do vysoké politiky," zamýšlí se nad tématem dokumentu Richard Komárek. "Překvapilo mě, jak je nadužíván její význam a jak se bez jakýchkoliv skurpulí ani ministr nestydí ohýbat lež a říkat tomu mystifikace. Vždyť mystifikace je něco, co je s českým národem spojeno, je to tak v pořádku a obhajitelné. Nelze ale mystifikaci zaměňovat s prachobyčejnou lží."
Diváci mohou pořad sledovat i v repríze v pondělí 16. července dvě hodiny po půlnoci a ve středu 18. července v 10:25 na ČT2.
Richard Komárek vystudoval rozhlasovou a televizní dramaturgii a scenáristiku na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Věnuje se zejména dokumentaristice. V roce 2010 natočil dokumentární film Lovecká sezóna o mužích-lovcích v novodobém světě.
Hlavní zprávy
-
VideoMnoho turistů jižní Moravou jen projede, stěžují si jihomoravští hoteliéři vydáno před 3 hodinami Jižní Morava - Hlavní turistická sezóna už klepe na dveře, jihomoravská centrála cestovního ruchu představila 29 top cílů jižní Moravy. Nově je mezi nimi i Zoo Brno. I tak ale ... -
Inspekce zadržela policistu zlínského krajského ředitelství vydáno před 3 hodinami Zlín - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v úterý zadržela policistu ze zlínského krajského policejního ředitelství. ČTK to dnes potvrdila mluvčí inspekce Radka ... -
Na sousoší věrozvěstů použil sochař mramor od Soluně aktualizováno 19. 6. 2013 12:46 Moutnice – Další socha bude připomínat slavné věrozvěsty Konstantina a Metoděje. U příležitosti 1150. výročí jejich příchodu na Moravu jim nechali na památku vytesat sochu i v ... -
VideoNa opravený Velehrad se po více než dvou letech vrátí i varhany vydáno před 2 hodinami Velehrad - Po nákladné rekonstrukci interiérů se do baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje vrátí také varhany. Ačkoliv opravené fresky si lidé mohou prohlédnout už od ...
Další v rubrice
-
17. 6. 2013 13:20 Kouření cigaret není jen o svobodné vůli, chce ukázat dokumentarista
-
13. 6. 2013 07:59 Kriminalisté ze Starého Města opět v akci
-
6. 6. 2013 10:47 Petr Malý: Číst dětem nemusí výhradně maminky
-
4. 6. 2013 07:26 Technické muzeum v Brně odhaluje historii vysílání rozhlasu a televize





