Zpravodajství Brno

Houslista Ivan Ženatý vystoupí s brněnskou filharmonií

Velikost textu:
aktualizováno 2. 3. 2012 18:49

Brno – Nejvýznamnější český houslista současnosti Ivan Ženatý vystoupí s Filharmonií Brno. Pod vedením šéfdirigenta Aleksandra Markoviće se diváci mohou těšit na Brahmsův Houslový koncert D dur nebo symfonii č. 4 Bohuslava Martinů. Koncert začíná dnes o půl osmé večer v Divadelním sále Janáčkova divadla.

Ivan Ženatý
Ivan Ženatý

"Brahmsův houslový koncert je pro mne jeden z největších na světě. Proto jsem si právě Brahmse zvolil pro tuto sezonu jako svoji preferenci. Teď ho hraju snad každý týden," uvedl virtuos.

S brněnskou filharmonií si Ivan Ženatý naposledy zahrál před dvěma lety. "Mám pocit, že vývoj tohoto výborného orchestru je až neuvěřitelný. Moc mě těší, že se mnou dýchají a že nám to dohromady tak jde," říká s úsměvem.

přehrát video
Koncert Filharmonie Brno s Ivanem Ženatým

V druhé části koncertu představila brněnská filharmonie publiku nezvyklou skladbu – San Francisco Polyphony od maďarského skladatele Györgyho Ligetiho. Mikropolyfonie začíná změtí melodií a zvuků, které vytvářejí akustický obrázek města – celá skladba je inspirovaná zvukem i atmosférou San Francisca. "Aby to pro posluchače bylo ještě jasnější, pouštíme před začátkem skladby z reproduktorů minutu ruchu města, takže náhle nacházejí spojitost mezi tímto Ligetiho kusem a naší každodenní akustickou zkušeností," dodává Aleksandar Marković, šéfdirigent brněnské filharmonie.

Koncert pak uzavřela čtvrtá symfonie Bohuslava Martinů, která podle Markoviće působí doslova jako injekce pozitivní energie nebo vitaminová bomba. 

Ivan Ženatý (*1962, Lomnice nad Popelkou) absolvoval pražské AMU, roku 1982 v Moskvě zvítězil v Čajkovského soutěži, v roce 1986 se stal laureátem houslové soutěže Pražského jara, v mládí se dokonce věnoval psaní poezie.

Odborná kritika, posluchači i hudební kolegové označují Ivana Ženatého za nejvýznamnějšího českého houslistu současnosti. Kromě technické perfekce bývá oceňován jeho vytříbený hudební vkus. Díky newyorské Harmony Foundation hraje Ivan Ženatý na vzácné housle Giuseppe Guarneriho „del Gesu“ z roku 1740.

Ivan Ženatý je však nejen špičkový hudební virtuos, ale také pedagog. Učí houslovou hru v Drážďanech, kde má ve své třídě žáky z celé Evropy.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna
    Video
    Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna aktualizováno 26. 4. 2014 17:20 Ořechov (Brněnsko) - Bitva z konce druhé světové války, která se udála u malé obce na Brněnsku, předznamenala osvobození moravské metropole. Stovky nadšenců si dnes za doprovodu ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Toufarův příběh v novém dokumentu České televize
    Toufarův příběh v novém dokumentu České televize vydáno 24. 11. 2016 20:27 Dramatický osud umučeného římskokatolického kněze Josefa Toufara spojený se záhadným pohybem kříže v číhošťském kostele inspiroval scenáristu Miloše Doležala a režiséra Romana ...
   • Producentský den v Brně
    Producentský den v Brně vydáno 4. 11. 2016 18:06 Už potřetí se otevírají dveře Televizního studia Brno všem kreativním lidem, kteří mají co nabídnout. Máte-li námět, scénář, projekt, přijďte ho ve středu 7. prosince ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.