Zpravodajství Brno

Filmový festival Cinema Mundi zahájí patron Bolek Polívka

Velikost textu:

Brno - Šťavnatá filmová díla ze všech koutů světa po roce míří opět do moravské metropole. Třetí ročník MFF CINEMA MUNDI se letos uskuteční od 29. února do 7. března v multiplexu Cinema City Velký Špalíček a v kině Lucerna. Pro diváky je opět připravena nabídka desítek "oscarových" filmů, vedlejší filmové sekce, setkání s hvězdami ze světa filmu a bohatý doprovodný program. Festival zahájí právě dnes patron Bolek Polívka společně s dalšími hvězdami na náměstí Svobody v Brně.

Cinema Mundi
Cinema Mundi
Otevřít galerii
 • Cinema Mundi zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3340/333929.jpg?1330438311
 • Oscar zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Festival odstartuje britským životopisným dramatem Železná lady (The Iron Lady, Phyllida Lloyd, 2011). Ve snímku ztvárnila titulní roli slavné političky Margaret Thatcher herečka Meryl Streep, která za tuto roli obdržela Zlatý glóbus a také filmového Oscara. Druhou zahajovací projekcí, která bude volně přístupná veřejnosti, se pravděpodobně stane legendární film Jana Hřebejka Musíme si pomáhat (2000). Promítání by se měl osobně zúčastnit režisér i s filmovou delegací. S diváky se podělí o své vlastní zkušenosti z boje o Oscara, kdy se se snímkem v roce 2001 dostal mezi nejužší pětici nominovaných v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.

Velký Špalíček ovládnou "Oscaři"

Hlavní filmová sekce, která se bude konat od čtvrtka do neděle ve Velkém Špalíčku, nabídne tradičně sestavu těch nejlepších filmů uplynulého roku, jenž soutěží o nominace na prestižní filmovou cenu Oscar v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. "Koncepce festivalu proti předchozímu ročníku prošla dílčí programovou inovací. V hlavní filmové sekci, která bude soustředěna zejména do první poloviny festivalu, jsou v současné době zařazeny tři desítky filmů a o dalších intenzivně vyjednáváme s distributory," uvedla před několika dny manažerka Cinema Mundi Monika Futáková. Velká část těchto filmů bude v Česku uvedena premiérově či dokonce jako jejich jediná kinoprojekce.

Bolek Polívka
Bolek Polívka

Rozhodujícím kritériem při výběru filmů hlavní filmové sekce je v prvé řadě jejich kvalita, zajímavost a jedinečnost, roli hraje ale také dostupnost filmových kopií. "V letošním ročníku jsme se rozhodli upustit od dosavadního programového modelu teritoriálního členění dle kontinentů. Každý festivalový den tedy bude pestrou směsí filmů z rozličných koutů světa," vysvětlila Futáková.

Překvapení íránského filmu

Diváci se už nyní mohou těšit například na íránský film Rozchod Nadera a Simin (Jodaeiye Nader az Simin, Asghar Farhadi, 2011), který získal Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film a v téže kategorii i filmového Oscara. Filmovou lahůdkou bude podle pořadatelů také peruánský snímek Říjen (Octubre, Daniel a Diego Vega, 2010) oceněný na MFF v Cannes či nejnovější dílo proslulého japonského režiséra Kaneta Šindó Pohlednice (Ichimai no hagaki, 2010), a nebo třeba desítkami cen ověnčené španělské historické drama Tmavý chléb (Pa negre, Agustí Villaronga, 2010). Kromě festivalových hitů a děl předních a již známých filmových autorů bude prostor věnován i titulům ze států, jejichž kinematografii čeští diváci příliš neznají, ale rozhodně stojí za zhlédnutí. Ujít by si neměli nechat například kubánský film Habanastation (Havanastation, Ian Padrón, 2011) nebo vietnamský snímek The Prince and the Pagoda Boy (Khát vọng Thăng Long, Trong Ninh Luu, 2010).

Rozchod Nadera a Simin / Leila Hatami a Peyman Moaadi
Rozchod Nadera a Simin / Leila Hatami a Peyman Moaadi
Více fotek
 • Rozchod Nadera a Simin / Leila Hatami a Peyman Moaadi zdroj: Artcam http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3283/328271.jpg
 • Rozchod Nadera a Simin / Sarina Farhadi zdroj: Artcam http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3283/328273.jpg
 • Rozchod Nadera a Simin zdroj: Fest. íránských filmů http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3194/319349.jpg
 • Rozchod Nadera a Simin zdroj: Fest. íránských filmů http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3194/319348.jpg

Film není jen zábava, ale také prostředek zajímavého poznávání. Tato myšlenka se odráží také v dramaturgické koncepci doprovodného filmového programu CINEMA MUNDI. "Po loňském zdařilém pokusu s rumunskými a ruskými filmy jsme se rozhodli nadále pokračovat v rozšířených prezentacích kinematografií jednoho konkrétního geografického teritoria, jenž má v daném ročníku své zástupce také v hlavní programové sekci," vysvětlila Futáková. Letos bude tato část programu věnována pobaltským státům. Po zkušenostech z předchozích ročníků bude tato část programu podstatně rozšířena a časově uzpůsobena tak, aby nekolidovala s projekcemi "oscarových" filmů. Projekce budou proto zařazeny zejména do druhé poloviny konání festivalu.

Představí se Čechům neznámá litevská tvorba

"Chceme se zaměřovat primárně na kinematografie se zajímavým vývojem, který ovšem není tuzemskou festivalovou komunitou detailněji reflektován. To je případ pobaltských kinematografií, jejichž specifika představíme právě letos. Ačkoliv se snímky ze severní Evropy těší trvalé oblibě, filmová tvorba z Litvy, Lotyšska a Estonska je v Česku stále prakticky neznámá. Prosazuje se zde přitom nová generace filmařů (Veiko Õunpuu, Jaak Kilmi, Šarūnas Bartas, Kristina Buozyte, Alexander Hahn a další), která postupně získává těmto kinematografiím mezinárodní renomé," řekl dramaturg festivalu Lukáš Skupa.

Meryl Streepová
Meryl Streepová
Více fotek
 • Meryl Streepová autor: Ryan Joel, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3335/333433.jpg
 • Železná lady / Meryl Streepová zdroj: Bioscop http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3330/332966.jpg
 • Železná lady / Meryl Streepová zdroj: Bioscop http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3330/332970.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna
    Video
    Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna aktualizováno 26. 4. 2014 17:20 Ořechov (Brněnsko) - Bitva z konce druhé světové války, která se udála u malé obce na Brněnsku, předznamenala osvobození moravské metropole. Stovky nadšenců si dnes za doprovodu ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Líšeňské studio otevírá dveře!
    Líšeňské studio otevírá dveře! vydáno 14. 10. 2016 06:15 Přijďte za námi do nové budovy České televize v Brně-Líšni v Trnkově ulici 117. Den otevřených dveří se koná v sobotu 22.října 2016 od 9 do 17 hodin.
   • Ceny pro Korunního prince a Jogínky
    Ceny pro Korunního prince a Jogínky vydáno 6. 10. 2016 16:16 Dvě ocenění získaly v těchto dnech pořady natočené v produkci brněnského studia České televize. Na 21. ročníku mezinárodního filmového festivalu v saském Chemnitzu udělila ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.