Zpravodajství Brno

Seriál o medvědech kamčatských

Brněnská zoo pokřtila medvíďata, jmenují se Toby a Kuba

Velikost textu:
aktualizováno 8. 5. 2012 18:49

Brno – V brněnské zoo dnes proběhl slavnostní křest mláďat medvěda kamčatského. Medvědí kluci dostali jména Toby a Kuba.  Do výběru jmen pro malé medvídky se zapojila i veřejnost, celkem se sešlo přes tisíc tipů. Na slavností křest mláďat se dnes do brněnské zahrady přišlo podívat 10 tisíc návštěvníků.

Medvědí dvojčata z brněnské zoo
Medvědí dvojčata z brněnské zoo
Otevřít galerii
 • Medvědí dvojčata z brněnské zoo zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Na křest medvíďat se přišlo podívat 10 tisíc lidí zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Kmotrou medvěda Kuby je zpěvačka Ilona Csáková zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Kmotrem Tobyho se stal brněnský primátor zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Kuba a Toby – tak se ode dneška jmenují medvědí dvojčata z brněnské zoo. Při slavnostním křtu dostala křestní list a především jméno, které jim pomohli vybrat návštěvníci zoologické zahrady. Pracovníkům zoo se sešlo celkem 1075 tipů na pojmenování mláďat. Do druhého kola postoupila vždy tři jména pro každé medvídě, ze kterých pak návštěvníci mohli hlasováním vybrat to nejhezčí. Pro prvního samečka byly vybrány návrhy Don, Bruno a Toby, varianty jmen pro druhého medvídka byly Vasil, Tigil a Kuba. "Pro Tobyho hlasovalo 6 356 lidí, Kuba získal 5 981 hlasů. Celkem se do hlasování prostřednictvím Facebooku, webu zoologické zahrady i médií zapojilo zhruba 15 tisíc lidí," upřesnila mluvčí zahrady Lucie Kapounová. 

Medvědí křtiny odstartovaly v brněnské zoo hned ráno. "Začali jsme speciální sérií komentovaných krmení, kterou zakončil, jak jinak, otec obou mláďat, medvěd Jelizar. Komentovaná krmení tohoto medvědího velikána patří v Zoo Brno k nejatraktivnějším podívaným," řekla Kapounová. Samotného křtění mláďat se pak ujali jejich kmotrové – zpěvačka Ilona Csáková a primátor města Brna Roman Onderka. "Ať se ti tady líbí, a pakliže půjdeš do světa, ať se ti líbí u nové rodiny," popřála svému chráněnci Kubovi do života jeho kmotra Ilona Csáková.

přehrát video
NO COMMENT: Křest medvíďat v brněnské zoo

Kromě křestních listů dnes malí medvídci dostali i druhou dávku očkování a pak je chovatelé rychle vrátili zpět k samici Kamčatce. "Právě na ní záleží, kdy medvídky ukáže ve výběhu. Zatím se jí do toho však moc nechce. Chovatelé tak v těchto dnech intenzivně pracují na tom, aby ji přesvědčili, že na čerstvém vzduchu bude medvědí rodince lépe než v zázemí," dodala mluvčí. 

Poprvé venku, poprvé u doktora

Medvědice vyvádí mláďata z brlohu ven zhruba po třech měsících, Kamčatka své mladé začala vyvádět na denní světlo koncem dubna. Při jedné z vycházek ošetřovatelé matku oddělili od mláďat, aby mohli malá medvíďata poprvé vyšetřit. Veterinář mláďata zvážil, odčervil a očipoval. "Taky jsme zjistili, že jsou to oba kluci a váží deset kilo. Rostou jako z vody," řekl ošetřovatel medvědů Milan Šebesta. Kamčatka už svá mláďata učí přecházet na pevnou stravu. Nosí jim své krmení, aby medvíďata mohla ochutnat.

Medvídci dostali křestní list
Medvídci dostali křestní list
Více fotek
 • Medvídci dostali křestní list zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3555/355438.jpg
 • Medvídci dostali jména Toby a Kuba zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3555/355435.jpg
 • Na křest medvíďat se přišlo podívat 10 tisíc lidí zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3555/355439.jpg
 • Medvídci dostali jména Toby a Kuba zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3555/355433.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Sama doma s Janou a Veronikou
    Sama doma s Janou a Veronikou vydáno 10. 1. 2018 11:50 Pátečním vysíláním pořadu České televize Sama doma vysílaným z brněnského studia provedou nové moderátorky. Jana Adamcová a Veronika Boleslavová se poprvé představí 12. ledna 2018.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Brněnské posily v olympijském týmu ČT
    Brněnské posily v olympijském týmu ČT vydáno 2. 2. 2018 11:45 Už v úterý 6. února 2018 odlétají do dějiště letošní zimní olympiády sportovní redaktoři brněnského studia České televize Petr Kubásek a Ondřej Tomek. S jejich reportážemi a ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.