Zpravodajství Brno

Obec Diváky připomíná život a dílo bratří Mrštíků

Velikost textu:

Diváky (Hustopečsko) - Malá obec Diváky, ve které žije okolo pěti set obyvatel, leží asi třicet kilometrů severně nad Břeclaví. Místní jsou patřičně hrdí na odkaz slavných spisovatelů, bratří Mrštíků, kteří v obci žili. Za Aloisem i Vilémem přijížděli na počátku 20. století významné kulturní osobnosti té doby. Obec Diváky se tak stala moravským kulturním centrem. Život Diváckých je mimo jiné zachycen v díle Rok na vsi aneb Kronika moravské dědiny.

Mladší z bratrů, Vilém, je pohřbený na místním hřbitově
Mladší z bratrů, Vilém, je pohřbený na místním hřbitově

"V roce 1889 učil Alois Mrštík jako pomocný kantor v nedalekých Těšanech a bylo mu nabídnuto místo řídícího učitele na zdejší jednotřídce, což je budova dnešního obecního úřadu. V jedné třídě učil zhruba osmdesát místních dětí. A večer potom při petrolejce sepisoval Rok na vsi," uvádí do historie obce pracovník Památníku bratří Mrštíků Jaroslav Němeček.

Později se do Divák přistěhoval i bratr Vilém, v jehož domě je dnes muzeum bratří Mrštíků. Do malé obce začaly dojíždět významné návštěvy. Za autory Maryši zavítal například Petr Bezruč, Dušan Jurkovič, Joža Uprka, Leoš Janáček nebo Josef Merhaut. Bratři kromě uměleckého života taky vášnivě včelařili nebo se věnovali vinařství.

přehrát video
Tři minuty z Divák

Vilém Mrštík, který dlouhodobě trpěl psychickými problémy, zakončil svůj život sebevraždou. "Spáchal ve sklípku sousedního domku sebevraždu tak, že si skalpelem podřezal krční tepny a několikrát se bodl do krajiny srdeční," tvrdí Němeček. Dnes Vilém Mrštík odpočívá na diváckém hřbitově ve stínu kříže, který navrhl Dušan Jurkovič. Alois Mrštík je pochován v Brně, kde zemřel třináct let po svém bratrovi na tyfovou nákazu.

První zmínka o obci, tehdy ještě pod jménem Diwaci, se objevuje už v dokumentech z roku 1210. Originály listin se ale nedochovaly, proto oficiálně doložená existence Divák je o sedmadvacet let mladší. Na konci 17. století vznikl v obci klášter, z něhož se později stal i zámek. Ten během druhé světové války sloužil coby polní nemocnice a po roce 1945 zde setrvávali židé, kteří přežili holokaust. Před sedmi lety Jihomoravský kraj zámek prodal. Mezi další památky obce patří kostel Nanebevzetí Panny Marie a především Památník bratří Mrštíků.

 • Život v obci Diváky zachycuje dílo Rok na vsi
  Život v obci Diváky zachycuje dílo Rok na vsi zdroj: ČT Brno
 • Pamětní deska bratří Mrštíků v obci Diváky
  Pamětní deska bratří Mrštíků v obci Diváky zdroj: ČT Brno

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Přijďte na projekci nového cestopisu
    Přijďte na projekci nového cestopisu vydáno 16. 4. 2019 09:58 Už 25. dubna 2019 bude mít na ČT2 premiéru nový 10dílný cyklus Krajinou vína. V brněnském studiu České televize ho natočil režisér Jan Těšitel. Všechny zájemce zveme na ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt
    Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt vydáno 22. 3. 2019 09:29 Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskutečnil v březnu 2019 v Praze, ocenil koprodukční snímek České televize Dobrá smrt režiséra Tomáše Kroupy.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.