Zpravodajství Brno

Redaktoři školou povinní

Velikost textu:

Brno - Souboj učitelů, kultura, nejnovější počítačové hry, rozhovor s ředitelem, recepty a odborné články... Pokud se ptáte, co spojuje všechna tato témata, jsou to školní časopisy. Na ten svůj jsou hrdí studenti a studentky brněnského Gymnázia Řečkovice. Pojmenovali jej Gilotina a uspěli s ním v šestém ročníku soutěže Školní časopis a noviny roku 2012.

Nástěnka školního časopisu
Nástěnka školního časopisu
Otevřít galerii
 • Nástěnka školního časopisu zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Studentský časopis zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/43/4212/421130.jpg?1355218584
 • Ukázka ze školního časopisu zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Časopis Gilotina baví studenty řečkovického gymnázia zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Do finále soutěže se zapojili studenti a studentky ze 30 středních a 60 základních škol, jejichž časopisy uspěly v krajských kolech. Původně bylo přihlášených časopisů 266, zvítězit jich ale mohlo jen několik, a to v kategoriích titulní strana, grafika, obsah, cena poroty a celkový vítěz roku 2012. V kategorii nejlepší grafika časopisů ze středních škol se na druhém místě umístilo právě Gymnázium Brno-Řečkovice.

Měsíčník Gilotina (jehož jméno vzniklo propojením prvních písmem původního názvu školy: Gymnázium Terezy Novákové) tvoří žáci a žákyně osmiletého gymnázia, věkový rozdíl až šesti let mezi nimi není žádnou překážkou. Pravidelně se scházejí na poradách v knihovně. Doma připravují články a hotový časopis pak odesílají do profesionální tiskárny. Jejich tvorbě rozhodně nechybí originální nápady: například v rubrice Souboj učitelů může vyučující vybrat dva své kolegy či kolegyně a poslat jim písemku z předmětu, který vyučuje. Poté oba testy redaktoři vyhodnotí a oznámkují. Vítěz pak posílá další písemku. O tvorbu časopisu je na škole velký zájem, o čemž svědčí i účast na radách. V současnosti autoři připravují i vlastní webové stránky Gilotiny.

přehrát video
Studenti gymnázia vydávají vlastní časopis

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.