Zpravodajství Brno

DATAPOLE

K Wi-Fi zdarma se nejsnáze připojí lidé v Uherském Brodě

Velikost textu:

"Keď sa raz ráno prebudíme a svoje oči otvoríme, zistíme, že sme konečne všetci úspešne zapojení," zvěstovala v roce 2000 slovenská kapela Iné Kafe. Jaká je realita v roce 2012? Ve kterých městech na jižní Moravě a Zlínsku vám k bezplatnému internetovému připojení bude stačit mít po ruce chytrý telefon nebo přenosný počítač? Po rozkliknutí značek na mapě zjistíte umístění takzvaných městských Wi-Fi spotů.

Chytrý telefon
Chytrý telefon

Místo knížek a novin si do kaváren stále častěji nosíme notebooky či tablety. A jejich provozovatelé nám vycházejí vstříc. Najít kavárnu nebo restauraci s bezdrátovým připojením k internetu už není problém ani v menších obcích. V případě městských Wi-Fi zón je ale situace odlišná. Brno zde překvapivě válcují mnohem menší sídla.

Prvenství si mezi nimi drží Uherský Brod. Ve své "metropolitní síti" nabízí celkem třináct míst, odkud se může kdokoliv připojit k internetu zdarma – nacházejí se například v budově kina, v aquaparku, městské poliklinice nebo v knihovně. Na pobočkách jeho městského úřadu jsou navíc k dispozici veřejně dostupné počítače. Pro srovnání – rušná městská část Brno-střed se může pochlubit pouze dvěma podobnými "hotspoty", a to na nádvoří radnice na Dominikánské ulici nebo ve vstupní hale sportovního areálu na Kraví hoře.

Obecně nejčastějšími místy s dostupným internetovým připojením bývají ve městech náměstí, úřady, informační centra nebo okolí knihoven.


Zobrazit místo Městské wi-fi připojení na větší mapě

S internetem na cesty

Surfovat na internetu třeba cestou do práce – v autobusech společností BORS Břeclav nebo ČSAD Vsetín nic neobvyklého. Autobusy vybavené bezdrátovým internetem jsou viditelně označené modrým logem "Free Wi-Fi spot".

Břeclavský dopravce jím začal své vozy vybavovat v roce 2011 na základě marketingového průzkumu. "V zájmu svého postavení na dopravním trhu je snaha a potřeba se novým trendům přizpůsobit. Při vyplňování krátkého dotazníku dvě třetiny cestujících uvedly, že by tuto službu při cestování přivítaly," zveřejnila dopravní společnost na svých internetových stránkách. Vsetínská společnost s internetem přišla o rok dříve a nabízí jej na dálkových linkách. Podobný komfort cestující ve vlacích Českých drah neznají.

Při troše štěstí se signál zazelená i v některé z brněnských tramvají. "Momentálně máme bezdrátovým internetem vybavenou pouze jednu tramvaj. Podobně jako v minulosti se jedná o reklamní akci, společnost má na dané soupravě nainstalovaný vlastní přijímač," uvedla mluvčí Dopravního podniku Brno Linda Škrancová. V budoucnu by však tato služba mohla být standardem ve všech vozech městské hromadné dopravy. "Uvažujeme o tom nejen s ohledem na pohodlí cestujících, ale také pro lepší komunikaci řidičů, kteří u sebe zatím mají jen vysílačky," dodala Škrancová. O jak blízkou či vzdálenou budoucnost se jedná, není zatím možné říci.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna
    Video
    Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna aktualizováno 26. 4. 2014 17:20 Ořechov (Brněnsko) - Bitva z konce druhé světové války, která se udála u malé obce na Brněnsku, předznamenala osvobození moravské metropole. Stovky nadšenců si dnes za doprovodu ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Studio v Líšni přivítalo diváky
    Studio v Líšni přivítalo diváky vydáno 23. 10. 2016 07:50 Brněnské televizní studio v Líšni poprvé přivítalo při dni otevřených dveří své diváky. Nové studio si přišlo prohlédnout 2500 zájemců.
   • Můj strýček Archimedes
    Můj strýček Archimedes vydáno 22. 10. 2016 11:00 Příběh jednoho z tisíců řeckých migrantů, kteří se na konci 40. let minulého století vydali do tehdejšího Československa, vypráví film Můj strýček Archimedes. V brněnském ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.