Zpravodajství Brno

prosinec 1 neděle
Marek Pavka

V roce 1816 se v Prostějově narodil Moritz (Moše) Steinschneider, který do politické terminologie zavedl jedno z nejpoužívanějších – a nejzneužívanějších – slov. Vyrůstal ve vzdělané rodině, jeho otec Jacob byl odborníkem na talmud, zatímco jeho strýc Gedeon Brecher byl významným filozofem a lékařem.

září 2 pondělí
Lukáš Gregor

Není to tak dávno, kdy jsem pracoval, u toho mi zněla muzika, já dopsal článek a zaposlouchal se. A zjistil, že vlastně mi hudba už několik let pouze hraje, aniž bych ji poslouchal.

srpen 25 neděle
Lukáš Gregor

Začalo to objevením malé polorozpadlé šopy, kde vznikl první klub přátel dobrodružství. Pokračovalo zájmovými kroužky, odpočinkovým sezením po vysokoškolských přednáškách v diskuzemi zaplněné hospůdce, objevením Facebooku a následným boomem online sociálních sítí na kdeco. Konec v (ne)dohlednu?

srpen 22 čtvrtek
Marek Pavka

V roce 1866 se v Horní Vsi u Vítkova ve Slezsku narodil sociální reformátor světového významu Ferdinand Hanusch. V mládí se vydal do světa a prošel země dunajské monarchie až k turecké hranici. Při tom poznal tvrdý život obyčejných lidí. Na počátku 90. let se vrátil domů a začal pracovat v jedné textilce. Od roku 1897 potom působil jako tajemník sociálnědemokratické strany a odborů ve Šternberku.

srpen 15 čtvrtek
Lukáš Gregor

Možná to znáte. Na zahradě vysázeno a příručky mladého pěstitele hlásí, že právě v tuto chvíli byste už měli vidět výsledky. Jenže na město, ve kterém bydlíte, ne a ne zapršet.

Lukáš Gregor

"Děti, nakreslete, čím byste chtěly být," ponoukla nás na prvním stupni základní školy paní učitelka. Na nástěnce se poté vyvěsila řada obrázků s kosmonauty, vojáky, policisty, doktory a jednou snílkovskou princeznou. Mé alter ego nebylo v uniformě, nezachraňovalo svět, ani nemávalo s vlajkou ČSFR v temnotě Měsíce. Mé starší Já sedělo za stolem a bylo obklopeno čtyřmi stěnami s regály. Regály plnými videokazet.

Lukáš Gregor

Když se vás Angličan při setkání zeptá How do you do?, odpovíte mu stejnou otázkou a máte zdvořilostní klišé za sebou. U nás mají lidé ve zvyku se ptát Jak je?/Jak se daří?/Jak se máš?, ve výsledku je to často stejně prázdná fráze jako ta anglická, jen s tím rozdílem, že musíte něco jiného říct. S tím, že mi dělá takový vstupní dotaz při setkání problémy, jsem se na stránkách blogu již svěřil, nyní mám v úmyslu zaměřit se na něco jiného, co však s dotazem Jak se máš? souvisí. Je to doznání štěstí…

Načítám...

Ouha, data se nepodařilo načíst.